امروز: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: لزوم تشکیل وزارت خانواده/ فراگیری خدمات مشاوره روان‌شناختی موجب تحکیم بنیان خانواده می‌شود

  • تاریخ:
    ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
  • عنوان:
    لزوم تشکیل وزارت خانواده/ فراگیری خدمات مشاوره روان‌شناختی موجب تحکیم بنیان خانواده می‌شود
  • نام عضو:
    دکتر علی ناصری

به نام خدا
در آستانه سالروز پیوند مبارک امیرالمومنین علی (علیه السلام)  با سیده نساء عالمیان فاطمه زهرا بتول عذرا (علیها السلام) ضمن تبریک این رویداد فرخنده به  شیعیان معظم علی الخصوص همشهریان مکرم،همکاران ارجمند ، مشاوران گرامی و مدیران محترم شهرداری و اصحابه گرانقدر رسانه؛ نطق پیش از دستور خود را  به مهمترین مشکل و اولین تهدید کننده رکن جامعه یعنی خانواده اختصاص داده و اقداماتی را که شورای پنجم در شناسایی زمینه ها ی از هم گسیختگی خانواده و راهکار هایی که در این خصوص ارایه نموده به سمع و نظرتان می رسانم.
امروز طلاق یکی از چالش برانگیزترین مسائل پیش روی جامعه  ماست.  چرا که آثار مستقیم و غیر مستقیم آن نه تنها بر تعادل روانی زوجین و فرزندان  بر جای می ماند  بلکه آثار منفی آن بر نظام های جامعه غیر قابل انکار است. شاخص طلاق بعنوان یکی از شاخص‌های اجتماعی حساسیت‌ برانگیز در کشور ماست و آن طور که عدد و رقم ها و آمار می‌گویند همواره روند صعودی را طی نموده است.
درآمارها، وضعیت اقتصادی، در بروز آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق اثر‌گذار است، اما علل دیگری نیز همچون : ازدواج زودهنگام ، علاقه مندی و یا ازدواج‌های قبلی، فقدان باورهای مذهبی، مسائل مالی، سطح تحصیلات، داشتن فرزندان زیاد (به‌ویژه فرزندان چندقلو)، فقدان آموزش‌های مناسب، طلاق والدین، تفاوت سنی زیاد، خیانت، ناسازگاری جنسی، اعتیاد، مشکلات روان شناختی، اختلاف نظر در تربیت فرزندان،رسانه های اجتماعی نیز می تواند مؤثر باشد.
نکته ای اساسی که باید به آن توجه شود این است که چنانچه روابط بین‌فردی از استحکام کافی برخوردار باشد، وجود مشکلاتی مانند بیماری، بی‌پولی و نظایر مشکلات فوق الاشاره سبب دوری و از هم گسیختگی زوج‌ها و فروپاشی کانون خانواده ها نخواهد شد و یا به حداقل ممکن خواهد رسید.
اگر می خواهیم توسعه پایدار و بدون بازگشت داشته باشیم نیازمند خانواده هایی با بنیان، با نشاط و دارای فضایی آرام هستیم.کودکان امروز آینده سازان فردایند و این بستر خانواده است که زمینه های مطلوب رویش و ساخته شدن فرد برای ارتقاء آینده کشور را رقم می زنند برای دستیابی به این مهم لازم است همه را در خانواده ببینیم  و همه را برای خانواده بخواهیم .با این دیدگاه لزوم ایجاد وزارت خانواده در کشور  به جد احساس شده، و  از این طریق است که می توان نسبت به برنامه ریزی و هدف گذاری مطلوب اقدام  نمود، تا شاهد تعالی کشور در تمام زمینه ها باشیم.
در وضعیت کنونی، ما معتقدیم آنگونه که لازم و شایسته است به حوزه پیشگیری توجه نگردیده لذا برای  دستیابی به این منظور، تاکید ما بر آموزش برای داشتن یک زندگی مشترکِ مطلوب است و اصرارمان بر آموزش ها از مدارس و دانشگاهها ست تا دارای بیشترین اثرگذاری باشد. اما تا رسیدن به این هدف و با توجه به وضعیت فعلی لزوم توجه به مشکلات ارتباطی که منجر به  طلاق زوجین می شود به حد وافر احساس شده  از اینروی کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر شیراز پس از بررسی های مختلف در صدد ارایه راهکار، جهت حذف مسائل زمینه ای طلاق برآمد و اقدامات لازم را در این خصوص برای اولین بار در کشور و با رایزنی با بیمه ها و همکاری با دادگستری و بهزیستی استان فارس اعمال نمود که نهایتا منتج به آن شد تا زوج هایی که برای آزمایش خون مراجعه می کنند بیمه نامه ای با اعتبار یکساله دریافت نموده تا پس از عقد زوجین ، زمینه ارایه خدمات مشاوره ای برای آنان فراهم گردد و در صورتیکه زوجی به جلسات بیشتری نیاز پیدا کنند بهزیستی نیز برای ۴ جلسه  دیگر یاری برگ در اختیارشان قرار خواهد داد تا علاوه بر تحکیم خانواده ، زمینه فرهنگ سازی استفاده از خدمات روانشناختی نیز فراهم گردد.
در پایان ضمن آرزوی داشتن زندگی توام با نشاط و آرامش برای تمام خانوادهای ارجمند، خصوصا همشهریان گرانقدر بر این نکته تاکید می نماییم؛ جامعه ای پویا ، شاد و بالنده خواهد بود که از خانواده های مستحکم برخوردار باشد، لذا زن و شوهر در اولین گام، باید به دنبال این موضوع باشند که چه باید کرد و چه توانمندی هایی را لازم است در خودشان ایجاد کنند تا بتوانند خانواده ایده آلی را که در ذهن دارند تجربه کنند  و این نیازمند ارتقا فرهنگ استفاده از خدمات مشاوره ی روان شناختی و کسب مهارت های زندگی و ارتقاء هوش هیجانی از سوی خانواده هاست تا قبل از آن که دچار بحران شوند اقدامات لازم و پیشگیرانه، از گسست خانوادگی صورت پذیرد.
همچنین از زوج های جوان درخواست می نماییم تا از این فرصت پیش آمده در جهت استحکام خانواده استفاده نموده ، همواره در صدد پیشگیری از وقوع اختلافات و رسیدن به شرایط بحرانیِ ارتباطی در خانواده هایشان باشند.
با آرزوی مهربانی و تندرستی روز افزون

دکتر علی ناصری 
رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز


دیدگاه های شما