امروز: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دلالی و واسطه گری‌ رشد فزاینده و قارچ‌گونه‌ای داشته است/ با هشیاری و نظارت بر بازار و ادارات دست دلالان را کوتاه کنید

  • تاریخ:
    ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
  • عنوان:
    دلالی و واسطه گری‌ رشد فزاینده و قارچ‌گونه‌ای داشته است/ با هشیاری و نظارت بر بازار و ادارات دست دلالان را کوتاه کنید
  • نام عضو:
    محمد تقی تذروی

به نام خدا
امروز وضعیت اقتصادی کشور و  معیشت مردم در تنگنا  قرار دارد و علاوه بر ضعف مدیریت  یکی از دلایل اساسی  این شرایط   رشد عجیب پدیده واسطه گری یا دلالی می باشد.
واسطه گری یا دلالی    معلول  بی توجهی ها  و عدم  نظارت  می باشد و این  افراد و شبکه ها  با  رشد فزاینده و قارچ گونه خویش از این  فضای غبارآلود  به کسب درآمدهای  نامشروع  می پردازند.
متاسفانه دلالی و واسطه گری  تا  آنجا  رونق یافته که در هرگوشه  شهر   محلی  برای جولان آنان شکل گرفته است.
از دلالان  بازار سکه و ارز و طلا   که در یک منطقه  و دلالان خودرو که در دیگر نقطه ای از شهر تجمع می یابند.
یکی از بی اخلاق  و ناشایسته ترین مدل های دلالی که متاسفانه درشهرمان شاهد آن هستیم  حضور دلالان در جلوی بیمارستانها و درمانگاهها  جهت  انتقال و پذیرش  بیماران به  محلهای  طرف قراردادشان  است.
در ادارات نیز  افرادی  با داشتن رانت  اطلاعاتی و ارتباط و  سواستفاده از  کم اطلاعی شهروندان،  آنان را  در پیچ و خم های روند اداری سردرگم و به تبع  هزینه های خدمات برای مردم بالا رفته و موجب تزریق یاس و ناامیدی در آحاد جامعه می گردند.
همه این موارد و بیش از اینها در سایه بی نظارتی  و  غفلت ها شکل گرفته است.
مجموعه های نظارتی هر سازمان،  مهمترین مجموعه های پیشگیرانه از بروز و ظهور فساد هستند که می بایست کاملا  منطقی و مشخص روابط خود را با مجموعه های ذی ربط تعریف نمایند  تا خدای ناکرده وامدار هیچ مسئول و جریان و گروهی قرار نگیرند و  پیگیری استعلامات و گزارشات را بی هیچ  ملاحظه ای  دنبال  نمایند.
در ادارات اولین مجموعه ای که بایست با مردم و کارمندان در تعامل باشد مجموعه های حراستی و نظارتی است.
یکی از مسایلی که در مجموعه های فوق  بویژه در شهرداری شیراز  باید به آن توجه داشت اطلاع رسانی و آگاه سازی از اقدامات انجام شده می باشد.
انتظار این است که در رویکرد گام دوم انقلاب و روند  فسادستیز آن مجموعه بازرسی و حراست شهرداری جهت جلب  اعتماد و آگاه سازی  شهروندان  اقدامات و فعالیتهای صورت گرفته خود را به اطلاع نمایندگان محترم شورای شهر و مردم و اصحاب رسانه برسانند و نیز هرچه زودتروضعیت  مدیریت حراست  شهرداری معین و تثبیت جایگاه از سرپرستی به مدیریت تغییر یابد.
والعاقبه للمتقین


دیدگاه های شما