امروز: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: زندگی کودکان و نوجوانان بافت تاریخی در میان انبوه معتادان متجاهر، نگران‌کننده است/ ضعف عملکرد شورای هماهنگی مواد مخدر و نیروی انتظامی در خصوص معتادین متجاهر آشکار است

  • تاریخ:
    ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
  • عنوان:
    زندگی کودکان و نوجوانان بافت تاریخی در میان انبوه معتادان متجاهر، نگران‌کننده است/ ضعف عملکرد شورای هماهنگی مواد مخدر و نیروی انتظامی در خصوص معتادین متجاهر آشکار است
  • نام عضو:
    سولماز دهقانی

به نام خداوند جان و خرد 
کز این برتر اندیشه برنگذرد
عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت حاضرین در جلسه علنی شورای اسلامی شهر، همکاران محترم، جناب آقای شهردار و اهالی رسانه، ضمن عرض تبریک به مناسبت دهه کرامت و ولادت با سعادت امام هشتم نطق خود را به عنوان ناظر شورا در منطقه تاریخی فرهنگی آغاز می کنم. 
بافت تاریخی شیراز علی رغم سالها بی توجهی که نسبت به آن شکل گرفته بود، به واسطه ارزشمندی، بار دیگر مورد توجه قرار گرفت و با ورود سرمایه گذاران و مرمت خانه های تاریخی موجود در آن و همچنین کف سازی ها و بدنه سازی ها در برخی گذرها توسط شهرداری تا حدی احیای کالبدی بافت در دستور کار قرار گرفت. هرچند فرآیند احیا باید در دو حوزه کالبدی و کارکردی به موازات هم انجام شود تا بافت‌های تاریخی کیفیت گذشته خود را بازیابند و باز زنده سازی شوند.
در بودجه سال ۹۹ منطقه تاریخی فرهنگی جهت بازآفرینی و ساماندهی برخی فضاها و بهسازی مسیر ها و گذرها حدود ۱۱۵ میلیارد تومان اختصاص داده شد که می توان گفت پنج برابر بودجه سالهای گذشته است اما در کنار تمام این اقدامات مثبتی که توسط شهرداری صورت گرفته است، این منطقه با آسیب‌های اجتماعی زیادی از جمله اعتیاد و معتادان متجاهر روبروست که متاسفانه به دلیل نبود مدیریت یکپارچه و واحد شهری بحث ساماندهی معتادان متجاهر به معضلی جدی برای شهر به خصوص بافت تاریخی فرهنگی تبدیل شده است.
همکاران محترم، جناب آقای شهردار، در حال حاضر بیش از دو هزار معتاد متجاهر و کارتن خواب در شهر شیراز وجود دارد که اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی با ۱۴ نفر نیروی اجرایی و ۶ دستگاه ون و بودجه ای اندک مسئولیت جمع آوری این تعداد معتاد متجاهر را بر عهده دارد در صورتی که وظیفه اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی، ساماندهی کودکان کار، متکدیان و در راه ماندگان و وظیفه جمع آوری معتادان متجاهر بر عهده نیروی انتظامی است که متاسفانه در حال حاضر هیچ مسئولیتی در این خصوص متوجه نیروی انتظامی نیست و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر هم مسئولیتی متوجه خود نمی داند‌ و به نظر می رسد در این حوزه ضعف عملکرد آشکار است.
در قانون پنج ساله ششم توسعه در خصوص ساماندهی معتادان متجاهر به صراحت عنوان شده است: «از طریق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی (سازمان بهزیستی) و با همکاری شهرداری ها نسبت به بهره‌برداری و تکمیل مراکز نگهداری، درمان و کاهش آسیب معتادان متجاهر و بی‌خانمان و راه اندازی مراکز جامع توانمندسازی و صیانت اجتماعی برای معتادان بهبود یافته در استان‌ها با رعایت احکام ماده ۷۷ این قانون اقدام نماید. اداره این مراکز به عهده سازمان بهزیستی کشور یا شهرداریها حسب مورد با بهره گیری از ظرفیت سازمان های مردم‌نهاد و بخش غیر دولتی خواهد بود. نیروی انتظامی موظف است پس از اخذ دستور قضایی نسبت به جمع آوری این معتادان و تحویل آنها به این مراکز اقدام نماید. ترخیص این افراد از مراکز مورد نظر با تایید سازمان بهزیستی و با هماهنگی نیروی انتظامی و مقام قضایی خواهد بود».
سوال اینجاست که نقش شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر و نیروی انتظامی در ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر چیست؟ شهری که در حال حاضر ۲ هزار معتاد متجاهر در آن وجود دارد که البته درصد قابل توجهی از آنها از شهرها و استان های مجاور به شیراز آمده اند، با یک کمپ ماده ۱۶ چهارصد نفره چگونه می تواند  به امر ساماندهی بپردازد؟ آیا بودجه ای جهت جمع آوری و ساماندهی معتادان متجاهر شهر شیراز از سوی شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اختصاص داده شده؟ 
با توجه به اینکه شورای هماهنگی مواد مخدر هر ساله بودجه بسیاری را جهت پیشگیری و مبارزه با اعتیاد در اختیار دارد، لازم است که گزارشی در خصوص هزینه کرد این بودجه ارائه نماید.
شهروندان ساکن در بافت تاریخی شیراز و به خصوص کودکان و نوجوانان تا چه زمانی باید شاهد مصرف مواد مخدر در گذرها و مسیرهای هر روزه خود باشند؟ امروز حضور معتادان متجاهر و کارتون خوابها به یکی از معضلات بافت تاریخی تبدیل شده و به تازگی هم خانه هایی جهت اسکان و مصرف مواد به صورت گروهی با شبی ۵ تا ۱۰ هزار تومان اجاره در اختیار آنان قرار می گیرد که وجود این خانه ها نیز خود به دلیل عدم وجود نظارت توسط نهادهای مربوطه باعث به وجود آمدن آسیبهای اجتماعی مضاعفی گردیده است.
ممنون از توجه شما


دیدگاه های شما