امروز: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: عملکرد شورای پنجم شیراز در زمینه مبارزه با فساد کم‌نظیر است/ شیراز باید پرچمدار شفافیت و مدیریت شهری الکترونیک در کشور باشد

  • تاریخ:
    ۱۳۹۹/۰۳/۲۱
  • عنوان:
    عملکرد شورای پنجم شیراز در زمینه مبارزه با فساد کم‌نظیر است/ شیراز باید پرچمدار شفافیت و مدیریت شهری الکترونیک در کشور باشد
  • نام عضو:
    سیدعبدالرزاق موسوی

بسمه تعالی
مناسبت‌های مهمی را در هفته پیش و این هفته داشته و داریم؛ دو روز مهم ۱۴ و ۱۵خرداد را  که به سرنوشت سیاسی و اجتماعی ملت ما به شدت ارتباط دارد. ۱۶خرداد روز جهانی محیط  زیست که با حیات و زندگی طبیعی همه ملتها و مردم ما ارتباط دارد و به صورت خاص ما هم دراین زمینه مسئولیت سنگینی برعهده داریم و کمیسیونی هم به همین نام در  شورای اسلامی شهر شیراز وجود دارد. ۲۱ خرداد روز جهانی صنایع دستی است؛ شیراز به عنوان یکی از شهرهای جهانی صنایع دستی معرفی شده است. این روز را هم باید به همه همشهریان، فعالان حوزه مهم صنایع دستی و آن هم در شهری که خود از شهرهای جهانی صنایع دستی معرفی است و سابقه درخشان و طولانی در زمینه این هنر و این صنعت دارد، تبریک گفته و از همه دست اندر کاران این عرصه تشکر می‌نمایم. ۱۳ خرداد روز جهانی مبارزه با  کار کودکان است. همه این روزها مهم هستند و باید به آنها توجه کرد.
در مورد روز جهانی محیط زیست آقای دکتر ناصری انشالله گزارشی از عملکرد شورا و کمیسیون ارائه خواهند کرد. در مورد سه روز ۱۴، ۱۵ و ۲۳ خرداد چند جمله ای عرض می‌کنم:
روز ۲۳ خرداد روز جهانی مبارزه با کار کودکان است. این روز باید برای همه ما مهم باشد. در مبانی فرهنگی و اعتقادی ما، مبانی حقوقی ما و اسناد بین‌المللی، توجه به حقوق کودکان به عنوان سرمایه‌های انسانی بالقوه و بخشی از جامعه انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخورداری از حقوق مساوی شهروندی و انسانی، برای تمامی کودکان فارغ از جنس، سن، نژاد و طبقات اجتماعی به عنوان یک اصل در قانون اساسی به رسمیت شناخته شده است. امروز موضوع کودکان کار، موضوعی مهم در حوزه حقوق کودکان است. در این جهت شیراز نیز از این مشکل جدی رنج می برد، البته اقدامات خوبی توسط شهرداری انجام شده است اما حل مشکل این گروه در گرو برنامه‌ریزی و توجه مسؤولین در سطح کلان کشور، استان و شهرستان و همکاری همه بخش‌های جامعه است. از کمیسیون محترم سلامت درخواست می‌کنیم در این زمینه پی‌گیری لازم را انجام دهند.
در هفته ای که گذشت دو روز مهم را ما پشت سر گذاشتیم؛ ۱۴ خرداد، سالگرد ارتحال حضرت امام و ۱۵ خرداد، سالروز سخنرانی حضرت امام در فیضیه که شهادت جمعی از مردم در حمایت از حضرت امام و در مخالفت با بیگانگان و عملکرد حکومت وقت را در پی داشت. هر دو روز را باید گرامی بداریم. امام در سال ۴۲ این سخنرانی را کردند و در سال ۵۸ با رهبری ایشان نظام شاهنشاهی ساقط و جمهوری اسلامی استقرار یافت. اندیشه‌های حضرت امام را در سخنان ایشان و در طول سالهای رهبری انقلاب و همچنین قانون اساسی باید جستجو کنیم. یکی از محورهای مهم در سخنان حضرت امام و در راه و روش ایشان و زندگی فردی و اجتماعی وی عمل به آن مواردی بود که خودشان بیان می‌کردند و یا دیگران را به آن توصیه می‌کردند. خاطرات زیادی هم از ایشان در این زمینه نقل شده است. به عنوان مثال، اینکه اگر از جانب من توصیه‌ای آوردند این توصیه‌نامه را به دیوار بکوبید یا در موضوعی که یک نفر از ایشان به دادگاه شکایت می‌کنند بعد ایشان برای حضور در دادگاه اعلام آمادگی می‌کنند. ساده‌زیستی حضرت امام، توجه امام به مردم، سخنان ایشان در مورد کاخ‌نشینی و کوخ‌نشینی، مصاحبه‌های ایشان قبل از پیروزی انقلاب و اینکه اگر شما نظام شاهنشاهی را شکست دادید چه نوع حکومتی را می‌خواهید ایجاد کنید؛ تصور می‌کنم همه ما به ویژه مسئولین عالی‌رتبه کشور و مدیران باید در چنین فرصت‌هایی رجوع کنیم و ببینیم که امام در نحوه زندگی خود و ارتباط با مردم و رهبری کشور چگونه عمل کردند و همان راه و روش را ادامه بدهیم. 
۱.  چند  نکته هم در مورد شورا و شهرداری عرض کنم:
اول) هفته پیش فرصتی پیش آمد تا به اتفاق برخی از همکاران از تعدادی از طرح‌های عمرانی شهرداری بازدید کنیم. کارهای ارزشمندی در این شرایط سخت صورت گرفته است. باید از همه آنهایی که در این جهت تلاش کردند، کمک کردند، صمیمانه تشکر کرد. شهردار محترم و معاون پرتلاش عمرانی شهرداری و همکاران آنان، دوستان در حوزه قطار شهری، طراحان، مهندسین و کارگرانی که نقش اصلی را داشتند، همچنین رئیس و اعضای محترم کمیسیون عمران و حمل و نقل، امیدوار هستیم که هرچه زودتر امکان استفاده و بهره‌برداری از این پروژه‌ها و طرح‌ها برای شهروندان شیرازی فراهم بشود.
دوم) از روسای محترم کمیسیون‌ها و همچنین سرپرست مرکز پژوهش‌های شورا خواسته‌ایم که در هر هفته یکی از این عزیزان گزارش عملکرد یکساله مربوط به کمیسیون و همچنین مرکز پژوهش‌ها را که البته از عمر فعالیت آن بیشتر از ۷ ماه نمی‌گذرد تهیه و انشاءالله هم در صحن قرائت شود و هم یک نسخه در اختیار سایر اعضای محترم شورا قرار داده شود.
از همین هفته و به مناسبت روز جهانی محیط زیست، انشاءالله با گزارش مربوط به کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری توسط آقای دکتر ناصری رئیس محترم کمیسیون شروع خواهد شد. دوستان شهرداری هم می‌توانند در صورتی که آمادگی داشته باشند، گزارش مربوط به حوزه‌های معاونت‌ها را با هماهنگی قبلی و ارسال نسخه کتبی آن در صحن قرائت کنند. 
سوم) موضوع دیگری را که لازم می‌دانم امروز متذکر شوم و فکر می‌کنم قابل توجه و تامل باشد؛ روند رو به جلوی رعایت قانون به ویژه در موضوع انعقاد قراردادها و انجام معاملات، تلاش برای شفاف کردن فرآیند فعالیت‌ها و اقدامات شهرداری و همچنین تسریع و تسهیل امر خدمات‌رسانی به شهروندان است.
این سه نکته در بحث توجه به حقوق شهروندی و جلب رضایت مردم و سالم‌سازی نظام اداری و مالی شهرداری بسیار مهم است. مدیران شهرداری باید تلاش کنند تا این روند با سرعت بیشتری ادامه یابد. البته گزارش‌هایی هم از موارد تخلف و نادیده گرفتن مقررات و ضوابط و عدم همکاری در موضوع شفافیت داریم که امیدوار هستیم با توجه به حساسیت شورای پنجم و همچنین شهردار محترم و اکثریت مدیران شهرداری شاهد توفیقات بیشتر شهرداری و مدیران آن در این جهت به ویژه مبارزه با تخلفات و فساد باشیم. این‌ها می‌توانند گام بزرگ و نشانه بسیار مثبت و خوبی برای شورا و مدیریت شهرداری در جهت تضمین حقوق مردم و مبارزه با فساد و تبعیض باشند.
در موضوع مبارزه با فساد و زمینه‌های آن کار ارزشمندی در حوزه معاونت برنامه‌ریزی شهرداری انجام گرفته است و گلوگاه‌های فساد در ۱۵۸ مورد شناسایی و راهکارهایی هم برای آن پیش‌بینی شده است. البته اصلاحاتی نیاز دارد لیکن می‌تواند مبنای خیلی خوبی برای شروع باشد. در موضوع مبارزه با فساد می‌باید سیستم و فرایندها را مخاطب قرار دهیم که به نظر می‌رسد در این اقدام مورد توجه قرار گرفته است.
البته کمیسیونی هم با عنوان کمیسیون ارتقای سلامت اداری در مقررات دیده شده است که مصوبات آن لازم‌الاجرا است. از شهردار درخواست می‌شود ضمن تشکیل منظم جلسات این کمیسیون گزارشات این کمیسیون را به صورت ماهیانه برای شورا ارسال نمایند. مرکز پژوهش‌ها هم به صورت ویژه موضوع را در دستور کار خود قرار دهد.
نکته دیگری که در بحث مبارزه با فساد و تبعیض و ارتقای سلامت اداری و مالی باید به آن توجه کرد، موضوع نقش مدیران و نحوه انتخاب و انتصاب آنان است. انتظار این است که در انتخاب مدیران سلامت مالی و اخلاقی، تجربه، دانش و امانت‌داری را به عنوان شاخص‌های اصلی مورد توجه قرار دهیم. از شهردار انتظار می‌رود که در انتخاب مدیران خود با رعایت اصل شایستگی و حقوق و منافع عمومی اقدام کند. هرگونه آسیبی که در نتیجه ضعف عملکرد مدیری در شهرداری، متوجه شهرداری شود، قطعاً به پای شهردار محترم هم نوشته خواهد شد. بنابراین در گزینش مدیران بجز به خیر و صلاح مردم نباید به مورد دیگری فکر کرد. 
ما واقعاً در شورای پنجم در زمینه مبارزه با فساد و از بین بردن زمینه‌های آن از جمله همین بحث تعارض منافع کارهای خوبی را انجام دادیم که شاید در سازمان‌ها و دستگاه‌های دیگر، مشابه آن وجود نداشته باشد. ببینید همین امروز طرحی در دستور کار صحن قرار گرفته است که در این طرح ما آمده‌ایم و خود  شورا و شهرداری را ملزم کردیم که شما اسامی مشاورین را باید در سامانه شفافیت قرار بدهید تا مردم اطلاع داشته باشند و در واقع از مصادیق تعارض منافع نباشند. امروز کدام سازمان، کدام دستگاه، اعم از دولتی و عمومی غیردولتی، اینقدر در جهت شفاف کردن اقدامات و تصمیمات خودش عمل کرده است؟ لذا همینجا از دوستانم در مجموعه شورا صمیمانه تشکر می‌کنم و البته از شهردار محترم و همکارانشان هم باید تشکرکرد. اگرچه انتظارات ما از مجموعه متولی این کار در شهرداری بیش از آن چیزی است که تا الان انجام گرفته است. ما انتظار داریم، همه سازمان‌ها اعم از دولتی و غیردولتی، مثل کانون وکلای دادگستری، کانون کارشناسان رسمی دادگستری، مرکز وکلا و مشاورین و کارشناسان قوه قضاییه، سازمان نظام مهندسی، نظام پزشکی و غیره، همگان در این جهت تلاش کنند. شیراز از نظر فرهنگی این شایستگی را دارد که پرچمدار شفافیت و مدیریت شهری الکترونیک در کشور باشد.
و السلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته


دیدگاه های شما