امروز: چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: اگر شفافیت و اطلاع‌رسانی صحیح نداشته باشیم شاهد نارضایتی و نابرابری خواهیم بود

  • تاریخ:
    ۱۳۹۹/۰۲/۲۴
  • عنوان:
    اگر شفافیت و اطلاع‌رسانی صحیح نداشته باشیم شاهد نارضایتی و نابرابری خواهیم بود
  • نام عضو:
    محمد تقی تذروی

سالروز شهادت مولی الموحدین حضرت علی (ع) و جمعی از پرسنل جان برکف  نیروی دریایی ارتش را خدمت همه هموطنان تسلیت عرض می نمایم.

اکنون هشت ماه از ورود پر ماجرایم به شورای یکدست امید شیراز می گذرد  در این مدت تلاشم بر این بود تا با سعه صدر و تعامل فضای خدمت رسانی تبدیل به حاشیه های سیاسی نگردد چراکه به فرموده مقام معظم رهبری آفت شورا سیاسی کاری است اما متاسفانه آنچه در عمل اتفاق می افتد بی مهری جریانی است که همواره شعار آزادی و زنده باد مخالف من  سر داده است.

با آنکه بصراحت در قانون ذکر شده است که غیبت بیش از دوازده جلسه یا شش ماه یک عضو شورا بایست ظرف شش ماه تعیین تکلیف گردد اما غیبت قریب یکساله عضو قبلی شورا و نامه هایم جهت تعیین تکلیف در هیئت رییسه بایگانی می گردد و اراده ای برای اعمال قانون وجود ندارد و بیم آن است که شورایی که با اعضای خود چنین رفتار خارج از قانونی دارد در دیگر مسایل تا چه میزان پایبند قانون است؟!

وقتی ورودم به شورای شهر مسجل گردید  انتخابات داخلی شورا به تعجیل برگزار شد  تا مبادا تذروی با سابقه عضویت در دور چهارم و مسئولیتهای مختلف در آن دوره شورا  مسیولتی هرچند کوچک در این دور از شورا داشته باشد.

این شیوه  خوشآمدگویی تیم یکدست اصلاحات به بنده بود.

این رفتار خارج از اخلاق و عرف و قانون تا آنجا ادامه دارد که نامم را از استند ورودی شورای شهر حذف کرده اند و گویی شورای شهر دوازده عضو دارد.

متاسفانه در این هشت ماه کمترین تعامل و همراهی را دیده ام و طرح ها و نظراتم همواره با مخالفت و حذف روبرو گردیده است.

از جمله در ماجرای کرونا تلاش نمودم تا با بسیج نیروهای مردمی و یاوران محلات  مرهمی باشیم بر آلام و درد مردم  اما حتی اجازه برگزاری جلسات در سالن شورا را با رعایت پروتکل بهداشتی به بنده ندادند و مجبور شدم جلسات را در حرم مطهر شاهچراغ ع برگزار نمایم و از این بابت از تولیت محترم آستان مقدس احمدی (ع) و رییس قرارگاه بهداشت و سلامت احمد بن موسی(ع) کمال تشکر و قدردانی را دارم.

امروز و در آخرین سال شورای شهر تندروی های سیاسی آنچنان زیاد شده است که عملا فعالیتهای شهرداری و شورا به حاشیه رفته است و برخی دیگر از اعضای دلسوز شورا نیز از این وضعیت بسیار گله مند هستند و حتی در پوشش اخبار فعالیتهای شورا تبعیض قایل و اقدامات و فعالیت برخی اعضای شورا را انعکاس نمی دهند.

متاسفانه سیاسی کاری تا آنجا در بدنه شورای شهر نفوذ یافته است که حتی نهاد مردمی یاوران محلات که وجدان و چشم بیدار مردم در مناطق و محلات بودند را نیز آلوده به بازیهای سیاسی نمودند و این نهاد که با انتخاب مستقیم مردم در محلات تعیین میشد از انتخابی به انتصابی تغییر داده شد و بازیهای سیاسی را به محله و کوچه و پس کوچه های شهر کشاندند.

امروز در حالی سفرهای خارجی مصوب می شود که با طرح دوفوریتی بنده مبنی بر کمک حداقلی به دستفروشان بازارچه های هفتگی که تعطیلی چندماهه کسب و کارشان به آنها صدمات اقتصادی و روحی وارد نموده است مخالفت و از دستور کار خارج می گردد.

متاسفانه مصوبه ای را به فرمانداری برده اند  مبنی بر جذب سیصد نفر خارج از مجموعه شهرداری و این سوال مطرح است که آیا در شهرداری افراد با تخصص و تجربه کم است؟

امیدوارم  فرماندار محترم و دیگر مسئولان از اجرای این امر جلوگیری نمایند.

 همچنین مصوب شده است که تعدادی از نیروهای شهرداری نیز تبدیل وضعیت شوند که ساز و کار این تبدیل وضعیت عملا نامشخص و غیر شفاف است و موجب نگرانی جمع کثیری از بدنه شهرداری گردیده است که این اتفاق را تضییع حقوق خویش می دانند و اگر شفافیت و اخبار و اطلاعات بطور صحیح در اختیار آحاد مردم قرار نگیرد تا افراد واجد شرایط خود را با معیارها تطبیق دهند شاهد نارضایتی و نابرابری ها خواهیم بود.

شورایی که تصمیماتش را خارج از صحن علنی و در قم آباد و ساختمان فکرت و...  بدون حضور همه اعضای شورا برگزار می کند نخواهد توانست در امر جذب و نیز تبدیل وضعیت،  عدالت و شفافیت را لحاظ نماید.

امروز طرح هایی مانند تراموا برای مردم و دلسوزان شهر هیچ توجیه اقتصادی،  اجتماعی  و فرهنگی ندارد و آن را تنها ظاهرسازی می دانند که سرانجام خوشی مانند مسیر دوچرخه سواری ندارد. این طرح در حالی اجرا میشود که در مناطق ضعیف  نیاز ایستگاههای مترو شدیدا احساس میشود و طرح تراموا بدون اجرای طرحهای زیر ساختی تنها حرکتی نمایشی و هدر رفت بیت المال خواهد بود. و سوال مهم این است که شورایی که شعار انسان محوری داشت و به این بهانه پروژه های آبادانی شهر را تعطیل  نمود اکنون باید پاسخ دهد که آیا احداث تراموا نیز طرحی انسان محور است؟

همچنین تغییر در بافت باغ ملی که از آثار گرانبهای شیراز است، قبل از هر تغییری نیازمند مطالعات دقیق کارشناسی و نظر کارشناسان میراث فرهنگی می باشد.

لذا خواهشمندم در مورد دو طرح تراموا و موزه باغ ملی تمام اسناد از مصوبات و نحوه اجرا و پیمانکاران و مجریان و ذی نفعان در دسترس عموم قرار بگیردکه شعار این دور شورای شهر شفافیت بوده است.

در سال آخر شورا با مردم و اصحاب رسانه و مطالبه گران اجتماعی شهر بیشتر سخن خواهم گفت.

والعاقبه للمتقین

محمدتقی تذروی

پایان/


دیدگاه های شما