امروز: دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: ویروس کرونا آزمایشی تمام‌عیار برای مدیران شهری است/ تاب آوری، می‌تواند ماندگارترین میراث مدیریت شهری فعلی برای شیراز باشد

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  • عنوان:
    ویروس کرونا آزمایشی تمام‌عیار برای مدیران شهری است/ تاب آوری، می‌تواند ماندگارترین میراث مدیریت شهری فعلی برای شیراز باشد
  • نام عضو:
    لیلا دودمان

رشد افسار گسیخته شهرها و تنوع  و گستردگی نياز های شهر، او را  در مواجهه با بلایای طبیعی، انسانی و غیر مترقبه  بیش از هر محیط دیگری آسیب پذیر نموده، و سالها تلاش و زحمت و کار برای توسعه و پیشرفت مکرر و پیوسته شهرها را نابود می سازد؛ صرف نظر از خسارات اقتصادی وارد بر شهر و در مقیاس کوچکتر بر شهروندان، تلفات انسانی و مشکلات روحی- روانی ناشی از مرگ عزیزان، بی خانمانی و ناامنی هریک به تنهایی یک بحران تلقی میشوند.
بنابراين لازم است تا به دنبال افزايش ظرفيت و توان سکونتگاههای شهری و ضريب تاب آوری آنها، زمينه برای مديريت با كيفيت شهرها برای نسلهای آينده مهيا گردد. سیل، زلزله، بیماریهای عفونی مانند آنفلونزای فصلی و ویروس کرونا همگی آزمایشی تمام عیار برای مدیران شهری می باشد.
اینجانب به عنوان یک عضو از شورای اسلامی شهر شیراز در چهار چوب وظایف انسانی و شغلی خود و مطابق  بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها مبنی بر پیشگیری ازوقوع امراض ساریه و بیماریهای ویروسی طرح دو فوریتی مبنی بر الزام شهرداری به اقدامات در جهت کنترل و پیشگیری کرونا ویروس در سطح شهر شیراز و با همکاری نهادهای متولی هم چون دانشگاه علوم پزشکی، ستاد  پدافند غیرعامل استان و سایر نهادهای متولی این امر و هم چنین افزایش تاب آوری شهر و تمهیدات لازم خدمت همکاران محترم  پیشنهادمی نمایم:
تاب آوری مفهومی نوین وضرورتی انکار ناپذیر در ادبیات مدیریت بحران جهان و به خصوص  ایران است. این مفهوم جدید به حراست از روح و روان شهر می پردازد و اساساً اجتماع محور است. نقش حمایتی قوانین در اجرای کارآمد و اثربخش برنامه ریزی های شهری روشن است، از طرف دیگر مواجهه با بحران و داشتن یک سیستم شهری تاب آور نیازمند یک نظام یکپارچه مدیریتی است که از طریق قوانین خوب که دارای پشتوانه تحقیقاتی مناسب و ضمانت های اجرایی لازم است بوجود می آورد. سوانح طبیعی و انسانی نیز به عنوان چالشی اساسی در جهت نیل به توسعه پایدار جوامع انسانی به شمار میرود. شناخت شیوه های نیل به پایداری، به وسیله الگوهای مختلف کاهش آسیب پذیری در برنامه ریزی و مدیریت  حوادث وارد شده است؛
در زمینه معماری و شهرسازی بصورت اصولی و زیر بنایی اقدامات زیر ضروری می باشد:
۱. به کارگیری اصول و ضوابط شهرسازی و تبیین مفاهیم موجود در این دانش مانند فرم، بافت و ساخت شهر، کاربری اراضی شهری، شبکه های ارتباطی و زیرساخت های شهری و غیره می توان تا حد زیادی اثرات و تبعات ناشی از حوادث شهری را کاهش داد.
۲. حرکت در جهت شهر هوشمند یکی از راههای سریع در جهت نیل به شهرهای تاب آور می باشد. مثلا در شهر هوشمند وضعیت آب و هوا پیش بینی و تأثیرات مخاطرات طبیعی یا تکنولوژیکی بوسیله اینترنت اشیا بصورت زنده رصد و مدیریت می شوند.
۳. هم چنین هوشمندی شهر در زمینه تاب آوری، شهر را  قادر به تطبیق در سطوح مختلف پایداری می نماید، چرا که دایما در حال رصد شهر از متغیرهای اجتماعی اقتصادی زیر ساختی و کالبدی و نهادی می نماید.
۴. مدیران شهری باید در رصد خانه شهری به تحلیل لایه های شهری در ابعاد مختلف، بهبود سطح خدمات در زمان بحران، شناخت اماکن آسیب پذیر در زمان بحران، تقلیل میزان خطر با افزایش استحکام و برنامه ریزی زیر ساختها و بهره گیری از مدلهای بازیابی در کوتاهترین زمان ممکن پرداخته و با عنایت به این متغیرها و مولفه ها می توان شهرهای آینده را تاب آور  نمود.
در واقع شهرها سیستمهای پیچیده و بهم وابسته ای هستند و نسبت به تهدیدات طبیعی انسان ساخت و تروریستی بسیارآسیب پذیر هستند. چالش بزرگ ما مدیران شهرها در کنار مسائلی همچون مسکن، غذا و سایر خدمات زیربنایی و روبنایی، تامین ایمنی و امنیت شهروندان و تاب آور نمودن شهرهاست که لازم است که نگاه ویژه ای به آن داشته و با بهره گیری از تجارب شهرهای موفق، رضایتمندی ساکنان شهر خود را فراهم نماییم.
لذا بصورت ویژه از همه مسولان و همکاران خود در شهرداری می خواهم که ضمن در نظر گرفتن اصول پایداری و تاب آوری، ماناترین هدیه و میراث از خود را برای شهر شیراز به ارمغان آورند.


دیدگاه های شما