امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: اطلاع‌رساني ضد و نقیض، ضعف در انجام برخی مسؤولیت‌ها و سودجویی سوداگران در موضوع ویروس کرونا، مردم را دچار مشکل کرده است

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۱۲/۰۷
  • عنوان:
    اطلاع‌رساني ضد و نقیض، ضعف در انجام برخی مسؤولیت‌ها و سودجویی سوداگران در موضوع ویروس کرونا، مردم را دچار مشکل کرده است
  • نام عضو:
    سیدعبدالرزاق موسوی

خدمت همه مديران، همكاران محترم و مديران محترم شهرداري و شهروندان گرامي عرض سلام و احترام دارم.

امروز به دليل مشكل بيماري و براي حفظ سلامتي و رعايت بهداشت عمومي از توفيق حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و ديگران محروم هستيم. اجازه مي خواهم به همين مناسبت چند نكته اي را در آغاز عرض كنم و پيشاپيش از ايثار و فداكاري پزشكان، پرستاران و همه عزيزاني كه در حوزه بهداشت و درمان كشور، استان و شهرستان شيراز كه در اين ميدان تلاش مي كنند صميمانه تشكر مي نمايم.

ما در اين زمينه با چند مشكل روبرو هستيم، اول اطلاع رساني،  گزارش هاي بعضاً ضد و نقيض ارائه شده از طرف مسئولين، از طرفي و اظهارات اشخاص غير مسئول از طرف ديگر مردم را دچار مشكل كرده است.

دوم مسئوليت سازمانها و نهادهاي مسئول، اينكه آيا واقعا امكان جلوگيري و اطلاع رساني و كنترل اين وضعيت بهتر از اين وجود نداشت؟

سوم فرصت طلبي و سودجويي افراد و اشخاصي كه شايد نتوان نام انسان بر آنها نهاد. اين فرهنگ ريشه در كجا دارد كه از هر فرصتي و آنهم از شرايط  سختي كه براي مردم پيش مي آيد، سوء استفاده كرده و به جان و مال مردم رحم نمي كنيم؟ ريشه اين در كجاست؟ آيا در همين زمينه هم مسئولان مقصر نيستند؟ يك شبه و شايد يك ساعته مواد ضد عفوني كننده و ماسك يا ناپديد مي شود و يا با قيمت دهها برابر فروخته مي شود، چه كسي مسئول اين وضعيت است؟ به هر صورت در شرايط خاصي قرار داريم. ما بايد همه به همديگر كمك كنيم، مردم خودشان بايد به هم كمك كنند.

۱-  ايام و مناسبت هاي مهمي در اين هفته داريم: در آغاز ولادت امام محمد باقر (ع) كه مصادف با روز ششم اسفند است اين روز مهم را تبريك عرض مي نمايم. همچنين روز هشتم اسفند ماه مصادف با شهادت امام علي النقي (ع) است، اين روز را هم تسليت عرض مي نمايم.اميدوارهستيم بتوانيم سيره و روش زندگاني اين امامان را كه الگوي زندگي ما هستند را پيش بگيريم. متأسفانه ما نتوانسته ايم، از روش زندگاني آنان در زندگي فردي و اجتماعي خود بخوبي بهره ببريم. در اين هفته دو روز مهم ديگر هم داريم، پنجم اسفند روز مهندس و هفتم اسفند روز وكيل است قرار بود امروز خدمت رؤساي محترم كانون وكلاي فارس و سازمان نظام مهندسي باشيم كه به دليل شرايط خاص و عدم حضور مهمانان انشاءالله در فرصتهاي بعدي در خدمتتان خواهيم بود. دوشنبه پنجم اسفند روز تولد و بزرگداشت عالم برجسته دنياي اسلام خواجه نصير الدين طوسي به نام روز مهندس نامگذاري كرده اند اين روز را هم به همه مهندسين گرامي و همكاران گرامي در شورا آقايان صبوري، قائدي و نظري و مهندسين شهرداري، سازمان نظام مهندسي و نهاد ها و سازمانها تبريك عرض مي كنيم.
۲-هفتم اسفند روز استقلال كانون وكلا و روز وكيل است اين روز را به همه وكلاي ارجمند كانون هاي وكلاي دادگستري بويژه برادر ارجمند جناب آقاي بني زماني تبريك عرض مي نمايم.

۳-   مهمترين موضوع هفته گذشته برگزاري انتخابات يازدهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بود. همه ميدانيم مهمترين ابزار قدرت جمهوري اسلامي ايران در مبادلات سياسي و بين المللي به ميزان مشاركت مردم در انتخاباتهاي كشور است. مردم ما همچون گذشته و براي حفظ و حمايت از نظام و كشور به پاي صندوق رأي آمدند و علي رغم محدوديتها رأي خود را كه حمايت از جمهوري اسلامي و نظام و كشور بود به صندوق رأي انداختند و نمايندگان خود را از بين كانديداهاي تاييد صلاحيت شده انتخاب كردند. اميدوار هستيم نمايندگان منتخب بتوانند  پاسخگوي اعتماد مردم باشند و در انتخابات هاي آينده هم شاهد حضور گسترده تر مردم باشيم.

۴- نكته اي هم در مورد بودجه ۱۳۹۹ عرض كنم: با تلاش و همت دوستان شهرداري و كميسيون ها  بودجه سال ۱۳۹۹ به موقع تصويب شد. آنچه به عنوان بودجه تصويب شد سند و يا برنامه اداره يكساله شهرداري و شهر است. ما و شهرداري بايد تمام تلاش مان اين باشد كه اين بودجه و به ويژه تكاليف آن را به دقت پيگيري و انجام دهيم. شورا بايد نظارت كند، مديران شهرداري بايد در اجراي اين سند تمام همت خود را معطوف كنند، شورا و كميسيونهاي تخصصي آن نيز بايد بر اجراي دقيق بودجه نظارت داشته باشند.

در همين جهت لازم است هم ما و هم شهرداري عمل به قانون و پرهيز از تبعيض و مبارزه با زمينه هاي فساد و روابط نا سالم اداري را جدي بگيريم. شهردار محترم در موضوع پاسخگويي و تسريع و تسهيل خدمات رساني شهرداري به شهروندان، مديران موفق را تشويق و آنان را مورد حمايت قرار دهند. متاسفانه برخي گزارش ها و مستندات نشان مي دهد، علاوه بر اينكه در تنظيم قراردادها مشكل داريم و حقوق مردم و شهرداري تضييع مي شود. در حاشيه تنظيم قراردادها بي دقتي هايي هم انجام مي شود. از شهردار و و مديران ذيربط شهرداري مي خواهيم نظارت جدي را در اين زمينه اعمال كنند. خوشبختانه دوستان در حوزه حقوقي شهرداري در جهت جلوگيري از تضييع حقوق شهرداري و مردم نسبت به بازنگري قراردادهاي مختلف در شهرداري اقدام و تاكنون كار خوبي انجام شده است. انتظار مي رود در اين كار تسريع شود.

در مورد سامانه شفافيت گزارش دقيق و مستندي به شورا و مردم ارائه شود. از رياست و اعضاي محترم كميسيون هوشمندسازي و نماينده شورا در سازمان فاوا مي خواهم در اين مورد پيگيري لازم را انجام دهند. ما بايد روند و فرآيند خدمات رساني به مردم را شفاف كنيم، نظارت مردمي را افزايش دهيم، مهمترين راه جلوگيري از فساد، تبعيض، شفاف كردن روند خدمات رساني و افزايش نظارت عمومي است.

سيد عبدالرزاق موسوي
رئيس شوراي اسلامي شهر شيراز


دیدگاه های شما