امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: سیل و زلزله‌های مرگبار اخیر، هشداری جدی برای شهر ما است/ همه دستگاه‌ها باید برای کاهش آثار بلایای طبیعی هماهنگ عمل کنند

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۱۰/۰۴
  • عنوان:
    سیل و زلزله‌های مرگبار اخیر، هشداری جدی برای شهر ما است/ همه دستگاه‌ها باید برای کاهش آثار بلایای طبیعی هماهنگ عمل کنند
  • نام عضو:
    سیدعبدالرزاق موسوی

در آغاز جلسه امروز، وظیفه خود می‌دانم به مناسبت‌های مهم امروز و روزهای پیش رو اشاره‌ای داشته باشم؛
امروز چهارم دی‌ماه، مصادف با بیست و پنجم دسامبر سالروز تولد پیامبر صلح و دوستی، حضرت عیسی (ع) است. پیامبری که به تصریح قرآن مجید از مادری عابد و زاهد زاییده شده و عمر خویش را صرف رسالت پیامبری خویش کرد. این روز را به همه دینداران جهان به ویژه هم‌وطنان مسیحی‌مان تبریک می‌گویم.
همین‌جا هم لازم است یاد و خاطره شهداری مسیحی در هشت سال دفاع مقدس را گرامی بداریم.
۵ دی ماه، سالروز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای است. این روز که در پی زلزله مرگبار بم در سال ۸۲ نامگذاری شده یادآور خاطراتی تلخ از جمله کشته و مجروح شدن دست کم ۶۰ هزار نفر در عرض تنها چند ثانیه است. همین زلزله و زلزله‌های دیگری همچون کرمانشاه، گیلان، آذربایجان شرقی و غیره طی دهه‌های اخیر، برای همه ما هشدارهایی جدی است.
شهر ما شیراز نیز بر روی گسل قرار دارد و از این رو توجه به ایمنی در برابر زلزله و هماهنگی همه دستگاه‌های متولی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.
ضمن آنکه بلایای طبیعی شامل موارد دیگری نیز می‌شود ازجمله سیل که شهر ما شیراز نیز در ابتدای امسال خسارت‌های جانی و مالی سنگینی از آن متحمل شد.
همه‌ی این‌ها نشان می‌دهد که بلایای طبیعی همیشه در کمین ماست و ما اگر به جان و مال خودمان و عموم شهروندان بها می‌دهیم، فرصت غفلت از اصول پیشگیری و مقابله با این بلایا را نداریم.
همچنین ۷ دی‌ماه سالروز تشکیل سازمان نهضت سوادآموزی با فرمان امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ است. در اهمیت سوادآموزی و آثار همه‌جانبه آن در توانمندی عمومی برای بهبود شرایط زندگی و در نتیجه توسعه کشور تردیدی نیست.
سواد یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی است؛ البته تعریفی که امروز از سواد می‌شود با تعریف گذشته تفاوت بسیاری دارد. در هر حال باید این روز را هم به همه دست‌اندرکاران و خدمت‌گزاران این عرصه خطیر تبریک عرض نموده و برایشان توفیق روزافزون خواهانم.
انتهای پیام/


دیدگاه های شما