امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: ابعاد حوادث زیان‌بار اخیر مبهم است/ شورای شهر شیراز کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهد

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
  • عنوان:
    ابعاد حوادث زیان‌بار اخیر مبهم است/ شورای شهر شیراز کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهد
  • نام عضو:
    سیداحمدرضا دستغیب

یادی از شهید محراب حضرت آیت ا... دستغیب
شهید محراب حضرت آیت ا... سید عبدالحسین دستغیب شیرازی از نوادگان مرجع عالیقدر حضرت آیت ا... سید هدایت الله دستغیب مجتهد بزرگ فارس، از سلسله جلیله سادات که در زهد و عرفان و سیاست یگانه زمان و در اخلاص نمونه بود.
آیت الله دستغیب پرچمدار مبارزات سیاسی در استان فارس بود. روحانیون و مبارزان سیاسی مسلمان نیز با بیان و حرکت او جرات می گرفتند. مخالفت علنی با کشف حجاب، مبارزه علنی علیه جشن های ۲۵۰۰ ساله و همراهی با نهضت امام خمینی‌(ره) از سال ۴۱ از جمله این مبارزات است. مسجد جامع عتیق شیراز، پایگاه مبارزات مردم و جوانانی بود که آن شهید با پایمردی، اهالی فارس را رهبری می کرد. بی‌تردید اولین شخصیتی که پرچم مخالفت علیه حکومت ظالم شاهنشاهی را در فارس برافراشت و به صراحت و شجاعت از نهضت امام خمینی(ره) دفاع کرد، آن شهید مجاهد بود. شهید آیت الله دستغیب مردم را خالصانه به سوی خدا فرا می خواند و وظیفه هدایت، ارشاد، اصلاح و تربیت مردم که رسالت پیامبران است را به خوبی ایفا می کرد.
ایشان در میان مردم و با مردم زندگی می کرد و هیچ گاه خود را از مردم جدا ندانست. در تمام مدت عمرش همانند پدران و اجدادش ملجا و پناه مردم بود و برای نجات مردم از حکومت ظالم با سخنان افشاگرانه خود چندین مرتبه بازداشت، تبعید و حبس خانگی شد و بارها منزلش مورد هجمه دژخیمان رژیم قرار گرفت. امامت جمعه شیراز را به درخواست مردم فارس و بنا بر حکم امام (ره) پذیرفت و به نمایندگی از مردم استان فارس در اولین مجلس خبرگان انتخاب شد. با اینکه بارها از ایشان خواسته بودند برای رفتن به نماز جمعه از ماشین استفاده کند قبول نمی کرد و می فرمود: من می خواهم در این کوچه‌ها در میان مردم باشم تا اگر کسی سوالی یا گرفتاری داشته باشد و خجالت بکشد به منزل بیاید به کارش رسیدگی کنم. باور ایشان بر آن بود که در بین مردم بوده ام و تا آخرین نفس هم باید در بین اینان و با ایشان باشم و در سختی و شادیشان شریک و سهیم.
علاقه شهید دستغیب به امام(ره) از جنس عاشق و معشوق بود. او امام را نه تنها به عنوان یک رهبر بلکه یک مراد می دید.
امام را همانگونه می دید که جوانان در جبهه جنگ و اکثریت مردم می دیدند. امام را از جنس مردم، با مردم و همراه با مردم می دید. امام را دوست داشت چون امام خالصانه هدایت و صلاح مردم را می‌خواست.
در حق او چنین به حق گفت: «من اطاع الخمینی فقد اطاع الله کسی که از خمینی اطاعت کند از خدا اطاعت کرده است.» ایشان امام را فقیهی عادل و جامع الشرایط می دانست که با درخواست اکثریت مردم حکومت را به دست گرفته که اکنون اطاعت از او واجب است.
در زهد و تقوا نمونه عصر خود بود. وضع زندگی ایشان قبل و بعد از انقلاب هیچ تغییری نکرد. علیرغم مورد توجه بودن از جانب مردم فارس و حتی استان های همجوار به حداقل زندگی قناعت می کرد. زندگی ایشان خالی از هرگونه تجملات و تشریفات دنیوی بود و آثاری از زخارف دنیایی در آن دیده نمی‌شد. نغمه های ملکوتی آن شهید که از جان و دل برمی خاست بر دل می نشست و هنوز در جای جای ایران یاد و نام و صدای ملکوتی آن مرد خدا زنده است.
امام امت در پیامشان به مناسبت شهادت این عالم روحانی ایشان را شخصیتی ارزشمند و مربی به سزا و عالمی وفادار به اسلام، طرفدار محرومان و مظلومان، متعهد به اسلام، معلم اخلاق و مهذب نفوس، مربی محرومان و هدایت کننده مردم نامیدند.
مقام معظم رهبری در مورد این شهید فرموده‌اند که: چهره معظم و دوست‌داشتنی این مرد خدا، محبوب‌ترین چهره در میان مردم فارس و مورد احترام عمیق مردم در سراسر ایران بود.
روحش شاد و یادش گرامی و پررهرو باد.
۱۶ آذر روز دانشجو و سالگرد شهادت ۳ شهید دانشجو اهورایی و یاد همه شهیدان دانشجو را گرامی می‌داریم. شیراز یکی از مهمترین مراکز حضور و فعالیت دانشجویان است و جنبش دانشجویی شیراز همواره نقش اثرگذار و مهمی در پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و سال های بعد از آن داشته است.
زنده نگه داشتن امید در بین دانشجو، آینده کشور را تضمین خواهد کرد.
عدالت خواهی، آزادی طلبی و علم آموزی ۳ خصلت ارزنده جنبش دانشجویی است و پاسداشت حرمت دانشجو می تواند روند توسعه در ابعاد مختلف را در کشور تسریع کند.
قشر نخبه و جوان دانشجو باید براساس آمارهای خود، بروز و ظهوری بیش از گذشته در جامعه داشته باشد و با مطالبه گری مانع از انحراف در نظام جمهوری اسلامی شود.

در اغتشاشات اخیر ، خسارات زیادی به تأسیسات شهری وارد گردید ، ضمن پذیرش اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز ، آسیب زدن به اموال عمومی و تأسیسات شهری ، به هیچگونه قابل دفاع نیست.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پاسخ گزارش ارائه شده ی دبیر شورای عالی امنیت ملی پیرامون نحوه مدیریت وضعیت جانباختگان و مصدومین حوادث اخیر ، فرمودند که « ... هر چه سریعتر انجام شود و نسبت به افراد مشکوک در هر گروه با جهتی که رأفت اسلامی نزدیک تر است عمل شود.» 
در این گزارش پیشنهاد شد که بر اساس چارچوب های قانونی موجود ، شهروندان عادی که نقش در اعتراضات و اغتشاش های اخیر و در میانه درگیری ها جان باخته اند ، در حکم شهید محسوب شده و خانواده های آنان تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار بگیرند. اتفاقات بسیار ناگواری در شهر شیراز افتاد . از آسیب و تخریب به اموال عمومی تا کشته شدن تعدادی از همشهریان که موجب نگرانی همه مردم شده است.بی تدبیری و ضعف مدیریت مسئولین شهرستانی و استانی کاملاً بر همگان آشکار شد. ریشه های آن ، نحوه برخورد با معترضین و تعداد کشته شدگان و دیگر ابعاد این حادثه تلخ ، هنوز مبهم و غیرشفاف است.
در حادثه دلخراش سیل سال ۹۸ که موجب کشته شدن ۲۲ نفر از هموطنان عزیزمان شد ، شورای اسلامی شهر شیراز با استفاده از کارشناسان رسمی دادگستری و اساتید خبره و مجرب دانشگاهی ، نسبت به تشکیل کمیته حقیقت یاب اقدام و گزارش جامعی را تهیه و در اختیار افکار عمومی و نهادهای قانونی و قضایی گذاشت. در همین جا پیشنهاد دارم که شورای اسلامی شهر ، نسبت به تشکیل کمیته حقیقت یاب اغتشاشات اخیر ، با حضور مسئولین ذیربط ، ابعاد این حادثه ناگوار ، مورد بررسی قرار گیرد تا اولاً مشخص شود که فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص برخورد با معترضین با رأفت اسلامی، صورت پذیرفته یا خیر؟ و ثانیاً مقصر یا مقصرین احتمالی مشخص و به مراجع قضایی معرفی گردند.


دیدگاه های شما