امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: مردم نسبت به وضعیت فعلی اداره کشور معترض‌اند/ اگر رضایت و اعتماد مردم فراهم شود، هیچ دشمن خارجی توان مقابله با ما را نخواهد داشت

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  • عنوان:
    مردم نسبت به وضعیت فعلی اداره کشور معترض‌اند/ اگر رضایت و اعتماد مردم فراهم شود، هیچ دشمن خارجی توان مقابله با ما را نخواهد داشت
  • نام عضو:
    نوذر امامی

چه گفت آن سخن گوی با ترس و هوش
چو خسرو شدی بندگی را بکوش
به یزدان هر آن کس که شد نا سپاس
به دلش اندر آید زهر سو هراس
اگر داد دادن بود کار تو
بیفزاید ای شاه مقدار تو
چو خسرو به بیداد کارد درخت
بگردد از او پادشاهی و بخت
مگر تا نیاری به بیداد دست
نگردانی ایوان آباد پست
چنین گفت نوشیروان قباد
که چون شاه را سر بپیچد زداد
کند چرخ منشور او را سیاه
ستاره نخواند و را نیز شاه
ستم، نامه عزل شاهان بود
چو درد دل بیگناهان بود
خطر بزرگ این است که ملت از حکومت برگردد.
▪️اگر مردم ناراضی شوند، آنگاه نه دولت و نه مجلس موفق نمی‌شوند و باید فاتحه را بخوانیم.
▪️اگر دولتی بخواهد مردم و بازار را تحت فشار قرار دهد، بداند فاتحه آن دولت هم خوانده خواهد شد.
▪️جلب نظر مردم از اموری است که لازم است... خیال نکنید قدرت نظامی شما را نگه داشته است؛ قدرت ایمان و پشتیبانی ملت شما را نگه داشته. این پشتیبانی را باید حفظ کنید که اگر از بین برود، همه ما از بین خواهیم رفت و اسلام هم دستخوش باز مسائل دیگری می‌شود.
امام خمینی

سخنم را با توکل بر خدا مهربان و با عهد و پیمانی که با مردم شریف این مرز و بوم بسته ام آغاز میکنم مردمی که صاحبان اصلی انقلاب هستند و امروز نیاز به حمایت دارند و هیچکس از آنان دلجویی نمیکند.
مردمی که رژیم سفاک شاهنشاهی را با خون فرزندانشان سرنگون کردند و هزاران شهید و جانباز و ازاده و آواره برای آبادانی و سرافرازی این سرزمین کهن تقدیم تاریخ سراسر پر افتخار کشور نمودند، مردمی که هزینه های سوء مدیریت دولتمردان را در چهل ساله گذشته به جان خریدند تا عزت و شخصیت آنان در دنیا محفوظ بماند و به استقلال و آزادی آنان خدشه ای وارد نگردد. مردمی که قرار بود نه تنها دنیا که آخرتشان آباد گردد. خون دادند، داغدار شدند، سختی کشیدند که تحقیر نشوند و حق اعتراض داشته باشند، مردمی که امنیت را در سایه آزادی و عزت میخواستند. مردمی که در درازای تاریخ رنج‌ها کشیدند و ارزوی کشوری اباد و آزاد را در سینه های پر از درد به فرزندانشان منتقل کردند و بامید آینده ای روشن در مقابل دشمنان قسم خورده از منافقین سفاک و خونریز و منفور تا کودتا چیان سیه روی مقاومت کردند و ۸سال در جنگی نابرابر مقابل همه ابر قدرتها از جان و مال خود دریغ نکردند و هزاران جوانمرد راستین و بلند قامت نازنینشان در خون پاک خود ‌غلطیدند و تحریم‌ها و کمبودها و هزینه ها را به جان خریدند تا در سایه جانفشانی و ایثار فرزندانشان از فرهنگ و منش و آیین و کشورشان دفاع نمایند.
ما معتقدین به نظام و انقلاب تمام شادی هایمان را به بهای آزادی و استقلال و آینده بهتر برای کشور و فرزندانمان در طبق اخلاص گذاشتیم اما امروز اجازه اعتراض هم نداریم ....
به تعبیر امام این مردم از مردم زمان پیامبر اسلام (ص) و زمان مولای متقیان علی (ع) بهتر هستند این مردم کشورشان را دوست دارند به این سرزمین و شهیدانش و رزمندگانش و تاریخ سراسر خون و فداکاریش عشق میورزد و افتخار میکند.
چرا با این مردم با زبان اسلام و اخلاق و مروت سخن نمیگوید؟ چرا ریاست جمهوری که با رای همین مردم انتخاب شده است با زبان مانیتور و دوربین آنها را تهدید میکند؟ جناب رئیس جمهورکه می گفتند من حقوق‌دان هستم سرهنگ نیستم، چرا به احترام خون شهیدان برای رفتار اشتباهی که بدون مقدمه مهم‌ترین کالای آنها را ۳۰۰ درصد افزایش داده و رعایت حال آنها را نکرده اید  از مردم عذر خواهی نمیکنید؟ چرا بخاطر وضعیت سوء مدیریت و اقتصاد نابسامان و تورم و بیکاری وگرانی و فقر و ۶۰ میلیون نفر مستحق یارانه، عذر خواهی نمیکنید؟ این طنز تلخ و درد ناگفته را چه کسی باید پاسخ دهد؟ وقتی دولت خودش اخیرا نان را ۳۰٪ گران نموده و قیمت ماشین که در اختیار دولت هست سر به فلک کشیده  و بنزین را ۳۰۰٪ افزایش میدهد؟ به چه دلیل و منطقی به دیگران می‌گوید حق ندارید  کالایی را گران کنید؟ رهبر معظم انقلاب و ریاست جمهور و همه مسولین میفرمایند اعتراض و انتقاد حق مردم است اما چرا زمینه ای و محلی را برای اعتراضات بحق مردم فراهم نمیکنیم؟ بر اساس اصل ۱۱۳قانون اساسی رییس جمهور مسول اجرای قانون اساسی هست چرا اجازه اعتراضات مسالمت آمیز را صادر نمیکند تا اراذل و اوباش و اغتشاشگران بر موج اعتراضات مردم سوار نشده و به اموال عمومی تجاوز ننمایند و زمینه خشونت و آتش سوزی بیت المال و کشته و زخمی شدن مردم فراهم نشود  و باعث شادی دشمنان و خوراک تبلیغاتی مخالفان این مرز و بوم فراهم نگردد؟
دشمنان قسم خورده ایران و انقلاب بیکار ننشسته و نباید از دشمن توقع دوستی داشت اما نباید  مردم و حتی معترضین  را دشمن یا عناصرِ دشمن خطاب نماییم زیرا دو اصل را در موردِ خود روشن میکنیم: یا آنقدر این مردم مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته اند که دشمن ما شده اند یا آنقدر ضعیف بوده ایم که دشمنان ما مردم ما را کنترل می کنند که در هر دو صورت مقصر خود ماهستیم.
واقعیت تلخ این است که مردم از وضعیت فعلی اداره جامعه ناراحت و معترض هستند؛ ما با سیاست های اشتباه مرجعیت سیاسی و اجتماعی را از داخل به خارج انتقال داده ایم چون دلسوزان نظام و منتقدین و احزاب زمینه و آزادی نقد عملکرد ها را نداشته و یا گوش شنوایی برای شنیدن و عمل کردن وجود ندارد و یا مرجعیت رسانه با عملکرد صدا و سیما و سانسور رسانه های داخل بخارج منتقل شده است و مردم برای اخبار به دشمنان و معاندین نظام روی میاورند. اگر مردم ما در کشور راضی و خوشحال باشند چون کوه در مقابل دشمن خارجی ایستاده و اجازه تهدید و تجاوز به آنان نخواهند داد. دشمنان خارجی ما اینقدر ظرفیت ندارند که جامعه ما را تحریک و بهم بریزند؛ سیاستهای غلط و عدم توجه به خواسته های بحق مردم و اختلاس‌های میلیاردی اعتماد عمومی به مسولین و سرمایه اجتماعی نظام را به کمترین حد خود از آغاز انقلاب تاکنون رسانده است. اینکه برادر وزیر و برادر و معاون رئیس جمهمور، داماد وزیر و معاون سابق قوه قضاییه و منسوبین نظام و اصحاب قدرت عامل این اختلاس‌ها هستند مثل موریانه اعتماد مردم به مسولین را نابود میکند. در بین اختلاسگران کارگر و کارمند دون پایه یا معلم و کشاورز وجود ندارد. امروز از رادیو اعلام شد ۴ میلیارد دلار از دلارهای به نرخ جهانگیری حیف و میل شده است.
ریاست جمهمور محترم در تبلیغات انتخابی اعلام کرد با سهمیه بندی و دونرخی بودن مخالف هستند. باید چرخ های سانتریفیوژ بچرخد اما زندگی مردم هم بچرخد اما امروز واقعیت تلخ این است که زندگی مردم نمی چرخد نمی‌شود. با کل دنیا قطع رابطه کرد. تعامل و ارتباط با حفظ ارزش‌ها  در زندگی شخصی و اجتماعی ‌سیاسی و در مرتبه اولی در اداره امور کشور رمز و عامل اصلی موفقیت است که ما نتوانستیم به این مهم فائق آییم.
مردم ما امیدشان برای اصلاحات و تغییرات و توسعه و حل مشکلات کشور صندوقهای رای است. اگر مجلس در راس امور باشد و نمایندگان مردم بصورت واقعی منتخب آنها باشند قطعا می‌تواند به اصلاح امور و ساختار معیوب بودجه ریزی و تقویت برنامه ریزی و نظارت بر امور کشور به جایگاه حقوقی مردم در نظام اسلامی کمک کند. مردم نسبت به اینکه مجلس نمیتواند مطالبات و انتظارات آنها را نمایندگی نماید معترض هستند و به اعتراض به حق آنها را باید پاسخ داده شود. جوانان ما نیاز به کار و اشتغال و امید به زندگی و شادی و نشاط اجتماعی دارند باید زمینه زندگی ساده و پاک را برای آنها فراهم نمود. باید جلوی فرار مغزها و نخبه گان و کارآفرینان و سرمایه گزاران و تحصیل کردگان را با امید به آینده بهتر گرفت.
در انقلاب اسلامی قرار بود مردم ولی نعمت حاکمان باشند و حمایت از پابرهنگان و زاغه نشینان و سایر اقشار ضعیف جامعه در مرکز توجه دولت قرار گیرد. رهبر فقید انقلاب میگفتند تنها آنهایی تا آخر خط با ما هستند که درد فقر و محرومیت و استضعاف را چشیده باشند. اما ظاهرا اکنون تنها چیزی که مورد توجه دولتمردان و حاکمان ما نیست وضعیت نگران کننده‌ی اقشار ضعیف جامعه و رفع نیازهای اولیه آن‌ها ست.
در حالیکه فشار تحریم‌های استکبار، کمر مردم را زیر بار حمایت از نظام خم کرده است و روز به روز تامین معاش عموم مردم سخت‌تر از گذشته می‌شود پس از اعلام یک تصمیم بدون مقدمه و عجولانه و اعتراض مردم درمانده، متاسفانه جان و مال مردم در آتش بی‌تدبیری و سبعیت عده ای آشوبگرو اغتشاشگر سوخت. هرچند هیچ کس از برخی اقدامات آشوب طلبانه و آسیب‌زننده تعداد معدودی از افراد نفوذی دفاع نمیکند اما حتما لازم است از حق اعتراض مسالمت آمیز مردم به حاکمان دفاع کنیم و از مسئولین بپرسیم چه سازوکار قانونی برای اعتراض مسالمت آمیز و مدنی آنها بدون نگرانی از متهم شدن به ضدیت با نظام و اسلام و سایر اتهامات دیگر در نظر گرفته است؟
به مسئولین نظام توصیه میکنم خود را از مردم جدا نکرده و به خواسته های آنها توجه کنند. این مردم همان هایی هستند که در دهه ی ۶۰ با میل و رغبت و بدون هیچ چشم‌داشتی برای ایثار و شهادت به جبهه‌های حق علیه باطل گسیل می‌شدند. باید همه از خودمان بپرسیم چه شد که امروز همان‌ها از ظلم و بی‌عدالتی این چنین به تنگ آمده اند؟
درحالیکه وظیفه دولت ایجاد بستر استغنا و بی‌نیازی مردم است. کمک معیشتی دولت نیز چیزی جز اقتصاد صدقه‌ای و تزریق نقدینگی به جامعه که نتیجه ای جز کاهش ارزش پول ملی و تورم ندارد، نیست.
خلع ید نمایندگان مجلس از نظارت بر عملکرد دولت در حالی که قرار بود مجلس در راس امور باشند نیز نشان از این دارد که روز به روز به فرمایشی بودن مجلس افزوده می‌شود و این مورد نشانه‌ای از لطمه به جمهوریت نظام و وهن آن است. و تاسف آور تر آن‌که از این مجلس در واکنش به این سلب اختیار بی‌سابقه هیچ صدای اعتراضی بلند نشده و از برکات نظارت استصوابی اکثریت آن‌ها ریاکارانه سکوت کرده‌اند تا در انتخابات آتی رد صلاحیت نشوند!
در پایان به این نکته حساس و مهم اشاره میکنم:
در بهداشت و درمان برای درمان و تشخیص بیماری تب و لرز یک نعمت و آدرس خوبی هست، چون طبیب بر اثر این علامت به نوع بیماری و درمان آن اقدام  میکند. در مسایل اجتماعی و سیاسی هم اعتراض نوعی تب برای پی بردن به بیماری اجتماعی و مشکلات و درمان آن هست نه اینکه این اعتراضات را نشاندهنده دشمنی و فتنه و براندازی دانسته و اجازه هر گونه اعتراض و انتقاد را از مردم سلب کنیم. باید حساب افراد اغتشاشگر و تخریب کننده اموال عمومی را از معترضین جدا نموده و همه را با یک چوب نرانیم تا بتوانیم زمینه اصلاح امور را فراهم کرده و تا دیر نشده انقلاب به مسیر اصلی خودش برگردد. در یک کلام اگر مردم پشتوانه انقلاب باشند و رضایت آنان فراهم شود وحدت و آشتی ملی و احساس تعلق خاطر به این سرزمین فراهم گردد، هیچ دشمن خارجی توان مقابله با ما را نخواهد داشت.
والسلام
در دلم نفرین و مهری بر لبان دارم ولی
حیف و صد افسوس در بین دولب زندانی‌ام

 

نوذر امامی

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر شیراز


دیدگاه های شما