امروز: دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: وضعیت خطوط اتوبوس‌رانی شیراز در حد انتظار شهروندان نیست/ زمان انتظار مسافران در متروی شیراز باید کاهش یابد

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۹/۱۳
  • عنوان:
    وضعیت خطوط اتوبوس‌رانی شیراز در حد انتظار شهروندان نیست/ زمان انتظار مسافران در متروی شیراز باید کاهش یابد
  • نام عضو:
    دکتر علی ناصری

با سلام به حضار ارجمند، همشهریان، مشاوران، مدیران شهرداری و اصحاب محترم رسانه ضمن تبریک به مناسبت ولادت با سعادت یازدهمین اختر تابناک امامت و ولایت امام حسن عسکری(ع) و نیز گرامی داشت روز جهانی خاک و شهرسازی ؛ بیست و یکمین نطق خود  را به مسایل روز  اختصاص می دهم.
با توجه به وضعیت و تنگناهایی که عمدتاً برآمده از تحریم های اقتصادی است که  موجب بروز سختی و فشار مضاعف بر شهروندان شریف و نجیب، هموطنان و همشهریان عزیز گردیده در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگر به نظر می رسد نیاز مند آنیم تا مسئولان چه انتخابی و چه انتصابی زندگی خویش را هم سطح معیشت عموم مردم قرار داده وبا قرار گرفتن در میان شهروندان  با مشکلات شان آشنا شده چرا که از این طریق است که می توان راه حل مناسب برای برون رفت از معضلات پیش روی اقشار مختلف خصوصا قشر ضعیف و کمتر برخوردار را مورد امعان نظر قرار داد.
با حضور و زندگی در میان مردم است که می توان چالش ها ومشکلات را بررسی و با شناسایی و بهبود عملکردها در تمام سطوح در قالب استفاده حداکثری از داشته ها گام برداشت.شهرداری بعنوان نهادی که همواره در صف اول خدمات رسانی به شهروندان است  باید به گونه ای برنامه ریزی کند تا حداکثر خدمات را به مردم ارایه دهد و این میسر نخواهد شد مگر آنکه مدیران،تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان ،دست اندرکاران محترم ابتدا خود از کم و کیف خدمات ارایه شده آگاهی یابند.
در شرایط کنونی که قیمت بنزین افزایش یافته و شهروندان اقبال مضاعفی به استفاده از حمل و نقل عمومی پیدا کرده اند وظیفه متولیان حوزه های مرتبط شهرداری است تا به گونه ای برنامه ریزی و عمل کنند تا با حداکثر رضایت شهروندان روبرو شویم.
متاسفانه در شرایط کنونی ضعف و گاها عدم نظارت ها در خدمات رسانی ها موجب نارضایتی می شود. این وضعیت در سازمان اتوبوسرانی به صورت ملموس قابل مشاهده است .
نظم خطوط اتوبوسرانی به گونه ای نیست که مردم انتظار دارند، با توجه به نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهرداری شیراز؛ وضعیت بهداشتی درون اتوبوسها مطلوب نیست. سازمان اتوبوسرانی برای آنکه بتواند از فرصت پیش آمده در جهت بهره مندی بیشتر شهروندان از وسیله نقلیه عمومی بهره گیرد که نهایتا منتج به کاهش استفاده خودرو تک سرنشین و کاهش ترافیک و در نتیجه آلودگی هوا خواهد شد لازم است زمانبندی درست و به موقع را به شهروندان ارایه نماید و این مهم با در نظر گرفتن تمهیداتی از جمله نصب برگه هایی که در آن ساعت ورود هر خط به ایستگاه تنظیم شده است در معرض دید شهروندان قرار گیرد.
با توجه به دلایل مذکور و استقبال زیاد شهروندان از مترو به نظر می رسد لازم است رییس محترم سازمان حمل و نقل ریلی شهرداری شیراز تدابیری را به کار گیرند تا در جهت رفاه حال مسافران، خدمات رسانی بهتری که با کاهش زمان انتظار شهروندان در ایستگاه ها همراه خواهد بود، از یکسو سبب رضایت مندی بیشتر آنان  شده و از سوی دیگر موجب رغبت مردم به استفاده از مترو به جای خودرو شخصی خواهد شد.
همچنین از رئیس محترم سازمان میادین و مشاغل شهرداری شیراز می خواهم تا در شرایط سخت معیشتی که شهروندان با آن روبرو هستند تمهیداتی را به کار بندند تا ما یحتاج مردم بدون واسطه و با کمترین افزایش قیمت به دست مصرف کنندگان رسیده و با توجه به اینکه سازمان ساماندهي مشاغل شهري وفرآورده هاي كشاورزي به عنوان یکی از شبکه های توزیع، زیر نظر شهرداری فعالیت می نماید. با تأکید بر اینکه از وظایف این سازمان، مدیریت میدان های ثابت و محله ای عرضه محصولات و فرآورده های کشاورزی، دامی، طیور و  آبزیان و نظارت بر عملکرد آن ها می باشد و نیز ساماندهی وضعیت میوه و تره بار و فرآورده های کشاورزی و تسهیل در تهیه و توزیع محصولات مورد مصرف مردم، با انگیزه حذف عوامل واسطه و کاهش قیمت تمام شده از طریق ایجاد ارتباط مستقیم بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان در نظر  گرفته شده است.
امیدوارم با همراهی مسئولین به گونه ای شایسته شرایط خدمتگزاری هر چه بیشتر به مردم نجیبمان را فراهم آوریم.


                                                                                     والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته
                                                                                                            دکتر علی ناصری 
                                                                                      رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری


دیدگاه های شما