امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: خسارت گرانی‌های فلج کننده و سفره‌های خالی کمتر از جنگ نیست/ تغییر این نابسامانی‌ها نیازمند شکستن تابوهایی است که ما را به این روز انداخته‌اند!

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  • عنوان:
    خسارت گرانی‌های فلج کننده و سفره‌های خالی کمتر از جنگ نیست/ تغییر این نابسامانی‌ها نیازمند شکستن تابوهایی است که ما را به این روز انداخته‌اند!
  • نام عضو:
    نوذر امامی

حکایت
یکی را از ملوک عجم حکایت کنند که دست تطاول به مال رعیت دراز کرده بود و جور و اذیت آغاز کرده تا به جایی که خلق از مکاید فعلش به جهان برفتند و از کربت جورش راه غربت گرفتند چون رعیت کم شد ارتفاع ولایت نقصان پذیرفت و خزانه تهی ماند و دشمنان زور آوردند.
هر که فریاد رس روز مصیبت خواهد
گو در ایام سلامت به جوانمردی کوش
بنده حلقه به گوش ار ننوازی برود
لطف کن لطف که بیگانه شود حلقه به گوش
باری به مجلس او در کتاب شاهنامه همی‌خواندند در زوال مملکت ضحّاک و عهد فریدون وزیر ملک را پرسید هیچ توان دانستن که فریدون که گنج و ملک و حشم نداشت چگونه برو مملکت مقرر شد گفت آن چنان که شنیدی خلقی برو به تعصب گرد آمدند و تقویت کردند و پادشاهی یافت گفت ای ملک چو گرد آمدن خلقی موجب پادشاهیست تومر خلق را پریشان برای چه می‌کنی مگر سر پادشاهی کردن نداری 
همان به که لشکر به جان پروری                        که سلطان به لشکر کند سروری
ملک گفت موجب گرد آمدن سپاه و رعیت چه باشد گفت پادشه را کرم باید تا برو گرد آیند و رحمت تا در پناه دولتش ایمن نشینند و ترا این هر دو نیست
نکند جور پیشه سلطانی
که نیاید ز گرگ چوپانی
پادشاهی که طرح ظلم افکند
پای دیوار ملک خویش بکند
ملک را پند وزیر ناصح موافق طبع مخالف نیامد روی از این سخن در هم کشید و به زندانش فرستاد. بسی بر نیامد که بنی عمّ سلطان به منازعت خاستند و ملک پدر خواستند، قومی که از دست تطاول او به جان آمده بودند و پریشان شده بر ایشان گرد آمدند و تقویت کردند تا ملک از تصرف این به در رفت و بر آنان مقرر شد.

 

پادشاهی کو روا دارد ستم بر زیر دست
دوستدارش روز سختی دشمن زور آورست
با رعیت صلح کن وز جنگ خصم ایمن نشین
زان که شاهنشاه عادل را رعیت لشکرست
اول اینکه متاسفانه وضعیت اقتصادی مردم هر روز از روز قبل بدتر شده و سفره آنان ضعیف تر و خالی تر از قبل میگردد شکاف بین مردم و حاکمیت به دلیل همین مشکلات طاقت فرسا روز بروز بیشتر میشود حاکمیت به حرف مردم و خواسته های آنان به عنوان صاحبان اصلی انقلاب گوش نمیدهد مردم هم اعتمادی به مسولین ندارند سرمایه اجتماعی که سد محکم و قدرت بلامنازع مصونیت نظام در برابر دشمنان داخلی و خارجی هست به کمترین حد خود از آغاز انقلاب تا کنون رسیده است منتقدین دلسوز نظام و مردم حرفشان خریداری ندارد دولت در سیاست های اقتصادی عملا کارایی نداشته و طبقه کارمند و کارگر وضعیت مناسبی ندارند.
جنگ نخواهد شد، خبر خوبیست
 اما مگر گرانی‌های فلج کننده، کمتر از جنگ است؟ 
نابودی ریال، اگر جنگ نیست، پس چیست؟ 
آیا سفره‌های خالی روسفیدتر از جنگ است؟ مگر جنگ با ما چه می‌کند که گرانی‌ها نکرد؟ 
اگر جنگ، مرگ دفعی است، تورم ِ صددرصد مرگ تدریجی است
 کدام جنگ می‌توانست قیمت گوشت را به ۱۲۰ هزارتومان برساند و ریال را جزو بی‌ارزش‌ترین پول‌های دنیا کند.
مردم زمانی که حس می‌کنند به آنها از سوی حکومت ظلم می‌شود یا حق آنها در جایی خورده می‌شود، هرجا که دستشان برسد سعی خواهند کرد تا با ریاکاری و دزدی این حق خورده شده را جبران کنند.
در واقع این سطح از دزدی و ریاکاری و ناهنجاری در همه جوامع، به نوع تعاملِ  حکومت‌ها با مردم بازمی‌گردد ! رفتار دولت‌ها بشدت روی  شکل‌گیری اخلاق در جامعه  تأثیرگذار بوده و به‌ سادگی می‌تواند مرزهای اخلاق را جابه‌جا کند.
در صورتی که الگوهای رفتاری حاکمیت به شکلی باشد که مردم احساس ظلم کنند، مردم خود را محق به نادیده گرفتن هنجارهای اخلاقی خواهند دانست و ریاکاری و دزدی و تقلب و ... در جامعه پررنگ شده و بعد از یک دوره زمانی از اخلاق، تنها نامی باقی خواهد ماند و متاسفانه امروز ما چنین رفتار و برخوردی را در جامعه از مردم به عینه می‌بینیم.
باید روش‌های اشتباه گذشته را با توجه به تحربه و آماری که داریم اصلاح و تغییر دهیم. برخورد و سیاست ها  ما در موضوعات داخلی و خارجی نتیجه خوبی نداشته و امروز وضعیت به گونه‌ای است که اگر در تصمیم گیری و سیاست گذاری تجدید نظر نکنیم آسیب های جبران ناپذیری به سرمایه های ملی و اجتماعی کشور ما وارد خواهد شد که جبران آن شاید امکانپذیر نباشد. مردم ما شایسته این همه تورم و بیکاری و سفره خالی و فقر و نداری نبوده و تغییر این نابسامانی نیاز به شکستن تابوهایی دارد که ما را به این روزگار انداخته اند. سیاست های اشتباه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نیازمند بازنگری علمی و توجه به واقعیت های موجود را دارد.
در پایان به دونکته اشاره می‌کنم:
دهم آذر ماه آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات مجلس شورای اسلامی دوره یازدهم است. امید داریم که در تمام مراحل انتخابات دستگاههای اجرایی و نظارت در کمال بیطرفی زمینه یک انتخابات سالم و آزاد را فراهم نموده و در رد و تایید صلاحیت افراد بدون توجه به گرایشات سیاسی انگیزه حضور مردم را در این شرایط سخت مد نظر داشته و از هر گونه اعمال سلیقه و خلاف قانون اجتناب ورزند و اجازه دهند مردم با هر گونه سلیقه و گرایشی بتوانند به کاندیداهای مورد علاقه خود رای دهند.
دوم اینکه در شیراز تبلیغات کاندیداها در کمال صداقت و درستی و بر اساس قانون و دوری از هر گونه تخریب فردی و گروهی و حقیقی و حقوقی انجام گیرد و طبیعتا هر کس میزان توانایی و تجربه و تخصص و دانش خودش را مطرح و از تخریب دیگران خودداری نماید به ویژه در مورد شهرداری و شورای شهر بنده بعنوان نماینده مردم شریف شیراز اعلام میکنم آماده شفاف سازی و بیان واقعیت های موجود و گذشته بوده و بدون کم و کاست اطلاعات مربوطه را در اختیار رسانه ها و مطبوعات و فضای مجازی قرار خواهم داد تا مردم بتوانند با آمار و اطلاعات لازم صحت و سقم مطالب مطرح شده را ارزیابی و تصمیم گیری کنند.

انتهای پیام/


دیدگاه های شما