امروز: پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: وضعیت اشتغال بحرانی است/ پیشنهاد می‌کنم شورای شهر شیراز كميسيون حمایت از اشتغال تشکیل دهد

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
  • عنوان:
    وضعیت اشتغال بحرانی است/ پیشنهاد می‌کنم شورای شهر شیراز كميسيون حمایت از اشتغال تشکیل دهد
  • نام عضو:
    محمد تقی تذروی

با سلام و تحيات
پرواضح است كه شهرداري وشوراي اسلامي شهر شيراز با منابع محدود و درآمد متناوب و ناپايدار در زمينه اشتغال زايي نمي توانند چندان نقش ميداني و محوري ايفا نمايند اما محدود نمودن نقش شوراي شهر تنها به مسائل مديريت شهرداري نيز نگاهي كوته بينانه است .
شوراي شهر بر آمده از آراي مردمي ، توانايي و ظرفيت آن را دارد تا در تمامي ابعاد و شئونات شهر نقش آفريني نمايد.
با توجه به وضعيت نامطلوب اقتصادي و بحراني اشتغال و تأكيد وتوجه مقام معظم رهبري و نخبگان و كارشناسان دلسوز به رونق توليد و تحقق اقتصاد مقاومتي ، شوراي شهر نيز مي تواند با استفاده از جايگاه و شأن خويش در اين زمينه همكاري و مساعدت نمايد و نباید به بهانه  محدوديت منابع از ظرفيت و جايگاه مناسب شورا در جهت كمك به اين مسئله غفلت شود .
شوراي شهر مي تواند با استفاده از توانايي و قابليت هاي خويش به شناخت ظرفيتهاي شغلي و تقويت آنان مبادرت نمايد.
امروز مشكل و دغدغه اصلي مردم ، مسائل اقتصادي ،معيشتي و بيكاري جوانان است و اين وظيفه نمايندگان مردم در شوراي شهر است تا براي رفع  دغدغه آنان در حد و وسع خويش نقش آفرين باشند.
از اين رو پيشنهاد ايجاد كميسيون حمايت از اشتغال را مي نماييم تا از دل اين كميسيون و تصميمات كارشناسانه آن شوراي شهر نيز در اين جنگ تمام عيار افتخاري  و نقش آفرين باشد.
كميسيون اشتغال مي تواند با شناخت و كار كارشناسي و استفاده از مجريان و كارشناسان اين حوزه و جمع آوري و تهيه بانك اطلاعاتي مشاغل درون شهري و حتي استاني گامي مهم در راستاي اهداف اقتصادي بر دارد .
از جمله توانايي اين كميسيون مي توان به استفاده از جايگاه خويش جهت رفع موانع صدور مجوز هاي كار آفريني و كمك به حذف بروكراسي هاي اداري جهت تسهيل در صدور مجوزها، برگزاري دوره هاي كار آموزي و كارشناسي و استفاده از نخبگان كار آفرين و مجريان حوزه اشتغال و اقتصاد جهت آموزش شهروندان اشاره نمود.
ايجاد بازرچه هاي تخصصي و هدفمند و فصلي جهت رونق كسب و كار معرفي محصولات ،رايزني و تعامل و نامه نگاري با ديگر دستگاههاو سازمانها، مباحث رفع موانع و تقاضاي همكاري و همياري با كار آفرينان ، بازاريابي و تعامل با ديگر استان ها جهت صادرات محصولات بومي ، حمايت از مشاغل، كسب و كارهاي درون شهري در مقابل مشاغل وارد شده از خارج از استان و شهر ارتباط گيري و شناساندن ظرفيت هاي شهر به سرمايه گذاران و تشويق آنان در جهت سرمايه گذاري و انتقال تكنولوژي ، ارائه بسته هاي تشويقي عوارضي جهت اشخاص حقيقي و حقوقي، سازمانها و نهادهايي كه محصولات بومي استفاده مي نمايند .حمايت از كار آفرينان جوان و ايده هاي جديد و نو آفرين هاي  بومي در اختيار نهادن تابلوها و فضاهاي تبليغاتي شهري جهت بازاريابي محصولات بومي ، اتصال و ارتباط ميان مشاغل سنتي و قديمي با شيوه هاي نوين و صنعتي و ارتباط ميان دانشگاهيان و بازاريان و فعالان اقتصادي شهر، هم افزايي و ارتباط دهي مشاغل مرتبط و همسو ، بر جسته و برند نمودن كالاهاي توليد شهري پيگيري و جلوگيري از ورود بي رويه كالاهاي مشابه توليدي درون استان به بازار رصد بازار و جلوگيري از انباشت بازارها از كالاهاي قاچاق و معرفي برندهاي سنتي و معروف شهر به ويژه به گردشگران داخلي و خارجي و احياء مشاغل صنعتي كه روزگاري نماد شهر بوده اند و حمايت از بازماندگان اين حرفه سنتي ،هنري  برگزاري كلاسهاي آموزشي اشتغال و دعوت از نامداران و كار آفرينان برتر جهت آموزش هدفمند -ايجاد تعادل مابين سرمايه گذاري هاي كلان و كاسبي هاي خورد و كوچك و... بسياري از اهداف ديگر كه مي توان اين كميسيون را يك كميسيون نو پا و مايه اميد دانست. / ح
اميد است كه با راه اندازي اين كميسيون در مدت عمر باقيمانده اين شورا موجبات اميدواري و نيكنامي اين دوره از شورا نيز در ميان مردم باشيم .
به يقيين زجامي نيك پاداش پرهيزكاران است.
انتهای پیام/


دیدگاه های شما