امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: سال سوم فعالیت شورای پنجم شیراز، وقت تحقق شعارها و رضایت شهروندان است

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
  • عنوان:
    سال سوم فعالیت شورای پنجم شیراز، وقت تحقق شعارها و رضایت شهروندان است
  • نام عضو:
    لیلا دودمان

به نام خدا

خدایا ما را به منطق هدایت گویا ساز و به آیین تقوا ملهم نمای و به خوی و خصلتی که پاکیزه تر است موفق دار و به کاری که پسندیده تر است بگمار.

سلام

امروز مصادف با شهادت امام زین العابدین است که دعا هایش برای جامعه و پیروانش سرشار از پندهای کارساز است.همان که سخنرانی های اثر گذارش پرده از ظلم های یزید بر امام حسین(ع) برداشت و پیام عاشورا حسینی را ماندگار کرد.این ایام را خدمت تمامی شهروندان شیرازی تسلیت می گویم و امیدوارم بتوانیم همواره در مسیر آزادگی گام برداریم.این ایام همراه با مناسبت های مذهبی و فرهنگی متعددی هستند که رنگ و بوی شهر را پر از مهربانی و بخشندگی کرده اند .در کنار این مناسبت ها دو مناسبت هنری نیز وجود دارد که توجه جدی به آنها باید سرلوحه برنامه های شهری قرار گیرد : روز ادب پارسی و روز سینما

زبان هر فرهنگی مهمترین مولفه قدرت و پویایی آن محسوب می شود و این عامل، هم به عنوان عنصر ی تاثیر گذار بر احساس هویت و انسجام اجتماعی و هم به عنوان عنصری تاثیر پذیر از سیاست ها، تصمیم ها و رویکردهای مدیریتی در فضای اجتماعی ، دارای جایگاه مهمی است. شهر شیراز از دیر باز یکی از پایگاه های اصلی حفظ و گسترش زبان فارسی بوده است و لازم است در برنامه های شهری و مصوبات شورای شهر اولویت آن همچنان حفظ شود. ادبیات فارسی امروز یقینا وامدار شیوایی وزیبایی اشعار حافظ وسعدی است که از ورای قرن های طولانی همچنان طنین انداز است و ما به عنوان میراث داران این فرهنگ مکلف هستیم زمینه های گسترش آن را تقویت کنیم .

سینما به عنوان هنری نوین و تاثیر گذار در جهان ، نیازمند توجه بیشتری در سیاست های اجتماعی و فرهنگی است و متاسفانه چندان مورد توجه قرار نمی گیرد. شیراز یکی از کلیدی ترین شهرها در زایش هنرمندان سینمایی بوده است و ماباید همچنان به تقویت زمینه های ماندگاری این توانمندی در سطح کشور متعهد باشیم و از هنرمندان عزیز حمایت های مناسب را به عمل آوریم .

مناسبت دیگری که در تقویم این روزها جای دارد و به نوعی به حوزه فعالیت های ما درشورای شهر ارتباط دارد روز پیشگیری از خودکشی است. مسایل اجتماعی که امروز دامن گیر جامعه شده است در بخشی از فرایند وقوع خود با گسترش شهر نشینی و نیازهای آن و مردم ارتباط تنگاتنگی دارند و حل این معضلات به چگونگی برنامه ریزی و اقدامات مسئولین شهری مربوط است.

برنامه ششم توسعه که به عنوان مهمترین سند جهت_دهی سیاست های پنج ساله کشور محسوب می شود ، توجه به مسائل اجتماعی را جدی تراز قبل گرفته و در روح برنامه می توان دغدغه ها را احساس کرد.

افزایش تنش ها و خشونت ها در تعاملات شهروندان و در سطح خانواده ها نشانه هایی هشدار دهنده هستند که در صورت مدیریت مناسب ، می توانند زمینه های بروز رفتارهای حاد و خطرناک مانند خودکشی را از بین ببرند.

برخورداری از شهری با نشاط و شاداب ، حق هر کدام از شهروندان است و ما در برابر کاهش افسردگی و ناراحتی از آنها مسئولیت جدی داریم .امیدوارم در آغاز سومین سال فعالیت شورای پنجم،  ما بتوانیم هدفمندتر و  منسجم تر از دوسال گذشته در خدمت شهروندان باشیم.  سال سوم فعالیت از این جهت دارای اهمیت است که دیگر نمی توان بهانه ای مثل نا آشنایی و کم تجربگی را ملاک گرفت. پس از دوسال فعالیت و تعامل با مسئولین و شهروندان لازم است میوه ی شورای پنجم را در شعار هایی که داده ایم بچینیم و رضایت و شادابی شهروندان را افزون سازیم.

با علم به کاهش در آمد ها و وضعیت خاص اقتصادی کشور ، لازم است هزینه کردهای شهرداری سامان بیشتری یابد و نظارت شورا بر عملکرد اقتصادی شهرداری بیشتر شود.

ما طی این دوره ، توانسته ایم گام های مهمی برداریم ، ولی در عین حال انتقاداتی نیز بر عملکرد  ما وارد بوده است.

همانگونه که باید خود را برای ورود به فصول پاییز و زمستان با برکت اما احتمالا با مخاطره آماده نماییم همراه با ان نیز از هم اکنون باید بودجه سال ۹۹ را جدی بگیریم و تصمیماتی مبتنی بر شواهد و منطق را  اتخاذ کنیم .

با توجه به پایان تابستان و آغاز پاییز و آغاز سال تحصیلی ، ساختار فعالیت های شهری دچار تغییر می شود و شیراز به عنوان "شهردوستدار کودک" باید آمادگی های متفاوتی برای کودکان شیرازی پیدا کند. تسهیل رفت و آمد کودکان ، کاهش هزینه های حمل ونقل، توزیع عادلانه تر در امکانات آموزشی و تفریحی برای کودکان ، از حقوق اولیه ای است که شهری در قامت دوستدار کودک باید در سر تیتر برنامه ها ، سیاست ها و رویکردهای خود داشته باشد .

به عنوان کسی که برای تحقق آرمان شهر دوستدار کودک  با تیم مورد نظر  فعالیت کرده ام ، امیدوارم همراهی ها وهمکاری های سایر اعضای محترم شورای شهر ، مدیریت و پرسنل گرانقدر شهرداری شیراز و همچنین سایر نهادهای مرتبط با کودکان به گونه ای باشد که پس از پایان دوره حضور در شورا، حداقل بتوانیم شادابی و نشاط بیشتری را در چهره آینده سازان شهر شعر و ادب و مهربانی شاهد باشیم و آرامش بیشتری را به شهروندان هدیه کنیم .


دیدگاه های شما