امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: از جمله مهمترین ماموریت های شهرداری شیراز در چارچوب وظایف قانونی آن، شناسایی، معرفی و ترویج میراث معنوی این شهراست

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۶/۰۶
  • عنوان:
    از جمله مهمترین ماموریت های شهرداری شیراز در چارچوب وظایف قانونی آن، شناسایی، معرفی و ترویج میراث معنوی این شهراست
  • نام عضو:
    احمد تنوری

بسم الله الرحمن الرحیم

از جمله مهمترین ماموریت های شهرداری شیراز در چارچوب وظایف قانونی آن، شناسایی، معرفی و ترویج میراث معنوی این شهراست. 

میراث معنوی هر شهر، بخصوص شهرهای تاریخی، مجموعه مظاهری هستند که وجود خارجی ندارند، اما جلوه‌های مادی برخی از آن‌ها قابل درک و دسترسی است . در شهر شیرازبخش عمده ای از این میراث معنوی  در اکثر خاندان شیرازی به عنوان وارثان هویت شهری شیراز برجای مانده است، که این موارد شامل: دانش‌ها و هنرهای سنتی، مهارت‌ها ، باورها، اعتقادات و آداب و رسوم بومی .ارزش‌های اجتماعی، هنرهای نمایشی، باورهای زیبایی شناسانه و معنوی، لهجه ی محلی و دیگر جنبه‌های کارکردهای انسانی است.

به‌طور کلی حفظ میراث معنوی دشوارتر از حفظ میراث فرهنگی مادی است.

 مهمترین قلمروهای میراث معنوی عبارتند از:

بیان و سنت‌های شفاهی

    هنرهای نمایشی

    فعالیت‌های جمعی، آیین‌ها و جشن‌ها

    دانش سنتی و موضوعات مرتبط با طبیعت و کیهان

    سنت‌های مرتبط با صنایع‌دستی و صنعتگری سنتی و قدیمی

ضرورت  شناسایی، حفظ،  ثبت و معرفی و ترویج میراث معنوی و بخصوص میراث معنوی شهر شیراز،  از آنجا ناشی می شود که: جامعه جهانی به این نتیجه رسیده است که شواهد و مدارک اثبات وجود یک ملت یا قوم، تنها آثار و بقایای مادی نیست، بلکه مهم‌تر از آن، میراث معنوی یک ملت است. در میان شهرهای تاریخی ایران، فرهنگ و هویت شهری شیراز بیشترین تاثیر را بر فرهنگ و هویت ایرانی گذاشته است و نیز میراث معنوی اهالی و خاندان شیرازی از مهمترین و ماندگارترین اجزاء میراث معنوی ایرانی می باشد. .

 

از آنجا که ممکن است میراث معنوی شهر شیراز در طول زمان به علت عدم انتقال کامل آن به نسل های اخیر و نیز علاقه مندی برخی از جوامع مهاجر دهه های اخیر به حفظ و ترویج فرهنگ و میراث معنوی مبدا مهاجرتشان و عدم تمایل برخی از مذیران غیر بومی به مقوله ی مهم میراث معنوی شهر شیراز و نهایتا  همانند سایر مواریث کهن ، قرارگرفتن آن در برابر امواج جهانی شدن از بین برود،  باید با ثبت این میراث معنوی به ماندگاری آن کمک شود.

بند ۲۰ ماده ۴ اساسنامه سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز، وظیفه ی شناسایی، و معرفی و ترویج میراث معنوی شهر را بر عهده ای این سازمان قرار داده است. لذا در اصلاح چارت سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری باید به ایجاد اداره ی میراث معنوی توجه ویژه ای بشود.  

شهرداری شیراز و نیز سایر دستگاه هایی  که در برگزاری جشنواره ها، آیین ها و آداب و رسوم بومی و محلی مشارکت دارند باید رویه ی خود در عدم استفاده از لباس های سنتی و تاریخی شیراز را اصلاح کنند و در آینده حتما از پوشاک تاریخی شیراز در کنار لباس های سنتی و محلی روستایی و عشایری استفاده کنند. تا بیش از این موجبات به فراموشی سپرده البسه ی تاریخی شیراز در ذهن ایرانیان و جهانیان را فراهم نیاورند.

شهرداری شیراز و نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران  در تولید  یا اجرای برنامه هایی که قرار است مجریان یا بازیگران از لهجه ی شهری شیراز استفاده کنند، باید بیش از گذشته نهایت دقت را به عمل آورند چراکه مسامحه در این مورد علاوه بر اینکه به میراث معنوی این شهر لطمه می زند موجب دل آزردگی جامعه شهری را هم فراهم می آورد.

 

 

 

 

 

                                                                                                           ۰۶/۰۶/۹۸  احمد تنوری 


دیدگاه های شما