امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: شفافیت از ضروریات تحقق حکمرانی خوب و الزامات سیاستگذاری مطلوب است

 • تاریخ:
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
 • عنوان:
  شفافیت از ضروریات تحقق حکمرانی خوب و الزامات سیاستگذاری مطلوب است
 • نام عضو:
  مهندس ابراهیم صبوری

بسم الله الرحمن الرحیم

لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم

با سلام و درود به پیشگاه مردم شریف شیراز، همکاران عزیز در شورای اسلامی شهر، شهردار محترم و مدیران و کارکنان خدوم شهرداری شیراز .

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عرصه خبر و اطلاع رسانی بخصوص شهید محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی، فرارسیدن ۱۷ مردادماه روز خبرنگار را به همه اهالی رسانه مخصوصاً خبرنگاران حاضر در جلسه تبریک عرض نموده و امیدوارم فعالان رکن چهارم دموکراسی با طیب خاطر و  در آزادی و امنیت کامل بتوانند به رسالت خطیر خویش در زمینه روشنگری و مطالبه گری بپردازند.

 در جهانی که امروز در آن زندگی می کنیم ، شفافیت از ضروریات تحقق حکمرانی خوب و از الزامات سیاستگذاری مطلوب دانسته شده است؛ ضرورتی که بی تردید، کارآمدی سیستم از یکسو و بالابردن سطح رضایتمندی شهروندان و سرمایه اجتماعی به آن وابسته شده است.

این حق انکار نشدنی شهروندان است که اول دستگاه حاکمیتی خود را نسبت به آنچه انجام می دهد پاسخگو بدانند؛ دوم خود را از شفافیت واقعی کارها و تصمیم ها، گردش آزاد اخبار و حق دسترسی آسان به اطلاعات بهره مند بدانند؛ و سوم آن که اگر در برابر فساد، تخلف یا سوء مدیریتی انگشت به اعتراض بلند کردند، عقوبتی را در انتظار فردای خود نبینند.

در شورای پنجم شهر شیراز، از همان روز اول وعده دادیم که در مسیر شفاف سازی گام برخواهیم داشت؛ وعده دادیم اما نه برای آن که چون برخی تنها شعار داده باشیم؛ وعده دادیم و صادقانه کوشیدیم که بدان عمل کنیم.

باور داشتیم، و هنوز باورمان است، که مصالح مردم شهر بر منافع خود یا هرکس دیگر مقدم است و راه تامین این باور را در اصلاح فرآیندهای معیوب و روندهای غلط، انضباط مالی ، مبارزه واقعی با فساد و تلاش برای ایجاد فضایی شفاف دانستیم.

کوشیدیم در مدیریت شهری شیراز به سمت ایجاد فضایی برویم که اصل بر شفافیت باشد نه پنهان کاری؛ فضایی که در آن مخالفان شفافیت لااقل هزینه کار خود را بپردازند و اگر مدیری در راه شفاف سازی قدمی – هر چند کوچک –  برداشت از حمایت تصمیم گیران شهری و شهردار برخوردار شود.

ما به عهد خود وفادار بودیم پخش  صوت کامل جلسات شورا به صورت آنلاین و بارگذاری فایل صوتی جلسات بدون ثانیه ای حذف و تصرف در سایت شورا، انتشار مصوبات شورا، راه اندازی سامانه شفافیت شهرداری، تصویب طرح مدیریت تعارض منافع در شهرداری شیراز، در هم شکستن انحصار دفاتر تسهیل گری جهت نوسازی بافت فرسوده شهری و چندین و چند کار دیگر گواه همین مدعاست.

ما به عهد خود وفادار بودیم اما دشمنان روشنی وکاسبان فضای غیرشفاف هم برعهد خود ماندند و از هیچ تلاشی برای کارشکنی و سنگ اندازی در راهی که پیش گرفتیم، کوتاهی نکردند.

با قطعیت به شما می گویم که برخی تخریب های جهت دار و دور از انصاف که در ماه های گذشته از سوی برخی محافل و شب نشینی ها در بعضی فضاهای رسمی وبی نام و نشان مجازی نسبت به عملکرد شورای پنجم، شهردار شیراز و مدیریت شهری انجام شد تلاشی بود تا به خیالی ما را به خود سرگرم کنند تا عده ای پشت دیوار امن خود، آسوده خیال مخفی بمانند.

امروز اینجانب در گزارشی به پیشگاه مردم و شهروندان عزیز شیرازی ایرادات سامانه شفافیت شهرداری شیراز را متذکر خواهم شد تا مسؤولین امر برای رفع این ایرادات تمام تلاش خود را به کار گیرند واین سامانه به عنوان دستاورد بزرگ این شورا بدون کمترین ایراد و با بهترین کیفیت در اختیار مردم قرار گیرد.

در همین جهت به همراه یک تیم متخصص و فنی به بررسی مقایسه ای سایت سامانه شفافیت شهرداری شیراز در مقایسه با تمامی کلانشهرهای کشور پرداخته ایم و در این راستا به نتایج مثمر ثمری رسیده ایم که امیدوارم این نتایج مورد استفاده مدیران شهرداری برای رفع تمامی این مشکلات قرار گیرد.

از ۸ کلانشهر کشور تنها تهران ، مشهد، اصفهان و شیراز دارای این سامانه می باشند و چهارکلانشهر تبریز، قم، کرج، اهواز عملاً دارای سامانه شفافیت نیستند، پس بررسی مقایسه ای را روی چهار کلانشهر دارای سامانه قرار داده ایم .

 

مقایسه ها : سایتهای شفافیت شهرداری های شیراز ، تهران ، مشهد ، اصفهان

موارد بررسی: ظاهر سایت ، تکنولوژی پیاده سازی ، محتوا

۱-سایت واکنش گرا یا سایت ریسپانسیو (responsive) سایتی است که با ابعاد و رزولوشن دستگاههای مختلف سازگاری دارد و کاربران بدون توجه به اینکه صفحه نمایش دستگاهشان کوچک باشد (مثل اکثر گوشی های هوشمند موبایل) یا نمایشگری متوسط(مثل لپ تاپ و تبلت)  و یا نمایشگرهای بزرگ (کامپیوترهای رومیزی و ال سی دی های بزرگ)داشته باشند، میتوانند به راحتی سایت را بررسی کنند و دیگر نیازی نیست اندازه صفحه را تغییر دهند که سایت به صورت کامل دیده شود.

امروزه کاربران از نمایشگرهای مختلف در ابعاد بزرگ و کوچک برای دستیابی به صفحات اینترنت استفاده میکنند. بنابراین سایتی میتواند در فضای وب موفق باشد که بتواند به همه کاربران مراجعه کننده به سایت خدمات مناسب ارائه دهد و نمایش سایت به صورت کامل باشد .

حدود ۵۰ درصد از کاربران از موبایل و تبلت برای مشاهده سایت ها استفاده میکنند و در صورتی که قالب سایت نمایش درستی در موبایل و تبلت نداشته باشد کاربران بسیاری را از دست خواهید داد. زیرا این دسته از کاربران پس از ورود به سایت در صورتی که نتوانند مطالب سایت را به راحتی مطالعه نمایند ممکن است سایت را بلافاصله ترک کنند و وارد سایت دیگری شوند که به درستی در دستگاه آنان نمایش داده شود. با توجه به مورد مطرح شده وجود طراحی  ریسپانسیو(واکنش گرا) برای سایت ها امری لازم و ضروری میباشد.

مزایای سایت های ریسپانسیو:

 • سازگاری با همه سایزهای نمایشگرهای مختلف مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ و . . .
 • نمایش مناسب سایت در طیف وسیعی از مرورگر های جدید و قدیمی
 • انعطاف پذیری بالا و کارآمد
 • مقرون به صرفه بودن (به نسبت طراحی سایت با نسخه موبایل)
 • رتبه بهتر و بالاتر در گوگل
 • افزایش قدرت سئو سایت(به دلیل پوشش همه کاربران)
 • افزایش بازدیدکنندگان سایت
 • محبوبیت بیشتر در بین موتور های جستجو

بررسی ها نشان می دهد که سه سایت شفافیت شهرداری های تهران، اصفهان و مشهد کاملاً واکنش گرا و ریسپانسیو می باشد اما سایت شفافیت شهرداری شیراز به هیچ عنوان ریسپانسیو نمی باشد.

طراحی بصری : ظاهر سایت یکی از نکات مهمی است که باید در طراحی سایت بیش از هر چیز به آن پرداخته شود. از آنجا که ظاهر سایت می‌تواند تاثیر زیادی روی سئو سایت و وفاداری بازدیدکننده بگذارد، اخیرا در بحث طراحی سایت، توجه ویژه‌ای به طراحی بصری سایت می‌شود. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی شاهد فراگیر شدن هر چه بیشتر اینترنت و به دنبال آن افزایش تعداد سایت در زمینه‌های گوناگون هستیم. همین امر موجب شده که ابزارها و روش‌های متعددی برای طراحی صفحات وب ایجاد شوند. به همین دلیل است که حالا طراحی و جلوه بصری سایت بیش از پیش حائز اهمیت است.

موارد قابل بررسی در بحث طراحی بصری:

 1. تناسب ابعاد عناصر سایت
 2. استفاده از وکتورها و تصاویر با کیفیت
 3. استفاده از فونتهای مناسب و خوانا
 4. تناسب ابعاد عناصر سایت
 5. استفاده از استانداردها و چارچوبهای طراحی مانند متریال دیزاین و بوت استرپ

بررسی ها نشان از ضعف عمده سایت شفافیت شهرداری شیراز از لحاظ طراحی بصری دارد که این ضعف به دلیل استفاده از تصاویر با کیفیت پایین و نیز عدم توجه به ساختار رنگ سایت و نیز استفاده از فونتهای غیر واضح و نامناسب می باشد.

 

۲-تکنولوژی های برنامه نویسی: در مقایسه صورت گرفته با سایتهای شفافیت شهرداریهای تهران ، اصفهان ، مشهد و شیراز به این نتیجه رسیدیم که همه سایتها، به غیر از سایت شفافیت شهرداری شیراز به صورت اختصاصی برنامه نویسی شده اما سایت شفافیت شهرداری شیراز توسط یک سایت ساز ساده آماده شده که دارای تعدادی ماژول آماده است که باعث میشود سایت تولید شده دارای محدودیت و معایب فراوانی باشد.

 • کیفیت پایین: همانطور که گفته شد این سایت به دلیل استفاده از سایت ساز آماده دارای کیفیت طراحی پایین و تکنولوژی برنامه نویسی قدیمی می باشد . این ایراد تنها در سایت شیراز وجود دارد
 • عدم وجود قابلیت توسعه: در این سایت ساز صرفا از ماژول های آماده آن می توان استفاده کرد و تکنولوژیهای جدید در آن پشتیبانی نمی شود و در آینده قابلیت توسعه ندارد. (به طور مثال اگر روزی لازم شد در این سایت افراد بعد از ثبت نام به اطلاعات کاملتری دسترسی داشته باشند ، و یا پیمانکاران را شناسایی و احراز صلاحیت کنند؛ این سایت توانایی کافی را برای توسعه ندارد) این ایراد تنها در سایت شیراز وجود دارد.
 • ناتوانی در اختصاصی سازی وب سایت: با دقت بیشتر در سایت متوجه میشویم این سایت در اصل یک سایت خبری است که مثلا به جای عنوان " دستگاه مناقصه گذار " نام منبع خبر ذکر شده و به جای "شرح مناقصه " عبارت "مشاهده خبر " میبینیم. این نشان میدهد که این ماژول برای خبر طراحی شده ولی برای این کار استفاده شده.این ایراد تنها در سایت شیراز وجود دارد.
 • مشکلات سئو و بهینه سازی: سئو به معنی بهینه سازی موتور جستجو است که یکی از مهمترین معیارها برای طراحی و برتری یک وب سایت است.

 سئو براي کمک کردن به بهبود رويت و ارتباط وب سايت‌ها در نتايج جستجوي طبيعي با هدف رسيدن به رتبه‌بندي بالا، ايجاد شده‌

یکی از راههای تشخیص سئو استفاده از سایتهای آنالیز گر و رتبه دهنده مثل Alexa میباشد .

الکسا رتبه وب‌سایت‌ها را بر اساس تعداد بازدیدکنندگان و متوسط تعداد صفحاتی که هر نفر در سایت بازدید کرده محاسبه می‌کند.

بررسی ها نشان می دهد سایت شفافیت شهرداری شیراز توسط یک سایت ساز آماده و ساده ساخته شده است که تمامی ایرادات بالا را در این سایت به وجود آورده است و رتبه سایت شیراز در مقایسه با دیگر شهرها رتبه بسیار پایینی است.

 

۳-محتوای سایت:

در بررسی سایت های شفافیت شهرهای تهران ، مشهد ، اصفهان و شیراز در نگاه اول ، به نظر میرسد که سایت شفافیت شیراز دارای کاملترین سرفصلهای محتوایی نسبت به سایر شهرهای یاد شده می باشد . اما در بررسی ها بیشتر نقص اطلاعات ارائه شده کاملا به چشم میخورد.

بررسی کامل در مورد محتوای سایت ، مشکلات زیر را نمایان میکند.

عدم ارائه اطلاعات بصورت تفکیک شده و دارای طبقه بندی :

اطلاعات ارائه شده در سایت غالبا به صورت فایلهای PDF یا عکس در اختیار عموم قرار گرفته که امکان جستجو در اطلاعات و طبقه بندی را از کاربران سلب میکند. این مشکل ناشی هم از جانب زیرساخت سایت و هم ارائه دهنده محتوا می باشد.

عدم ارائه اسناد قراردادها توسط برخی سازمان ها ، مانند سازمان حمل و نقل ریلی ، سازمان سرمایه گذاری و اداره کل روابط عمومی و ارائه اطلاعات ناقص توسط برخی ادارات و سازمانهای دیگر

عدم ارائه اطلاعات در قالب استاندارد

 

 

در آخر نظر شما را جلب می کنم به نظرسنجی سایت شفافیت شهرداری شیراز در مورد محتوای سایت


دیدگاه های شما