امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: حادثه آتش سوزی هتل آسمان یک بار دیگر موضوع مدیریت واحد شهری را بارز ساخت

 • تاریخ:
  ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
 • عنوان:
  حادثه آتش سوزی هتل آسمان یک بار دیگر موضوع مدیریت واحد شهری را بارز ساخت
 • نام عضو:
  دکتر علی ناصری

به نام خدا

با سلام به حضار ارجمند همشهریان، مشاوران، مدیران شهرداری و اصحاب محترم رسانه؛ پیشاپیش روز خبرنگار و نیز عید تا عید "دهه ولایت ، عید سعید قربان و عید غدیرخم را به تمامی خواهران و برادران ایمانی ام  تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

و اما نطق پیش از دستور خود را به حادثه آتش سوزی روز شنبه مورخ ۱۲/۰۵/۹۸ ساعت ۱۱:۵ هتل آسمان واقع در خیابان رودکی بعنوان عضو و ناظر شورا در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ؛ اختصاص میدهم.

آتشی که در طبقات منفی ۱ و ۲ هتل در دست احداث، اتفاق افتاد که مهمترین نکات در اطفاء حریق حادثه به شرح ذیل؛ حضورتان ارائه می گردد:

 1. رسیدن به محل حادثه در مدت زمان ۲ دقیقه
 2. نجات جان بیش از ۳۰ نفر از کارگران گرفتار در طبقات فوقانی ساختمان
 3. شناسایی و خارج نمودن مواد سوختنی با درجه اشتعال بالا
 4. فراخوان مهندسین خبره سازمان و شناسایی ستون های اصلی سازه و اقدام به خنک سازی آن
 5. مدیریت  پرسنل عملیاتی و فراخوانی پرسنل شیفت استراحت
 6. مدیریت صحیح مواد اطفایی
 7. اقدام فنی جهت  کاهش دما و حرارت ساختمان و خروج دود از ساختمان
 8. درخواست تشکیل شورای مدیریت بحران استانداری
 9. فراخوان و حضور آتش نشانان داوطلب آموزش دیده
 10. جلوگیری از گسترش آتش در طبقات منفی یک و منفی دو به سایر طبقات
 11. اقدام ایثارگرانه آتش نشانان
 12. اقدام فنی و تخصصی جهت دسترسی به طبقات منفی
 13. عدم صدمه جانی به شهروندان
 14. اطفا ء  حریق کامل پس از تلاش ۱۴ ساعته دلاورمردان آتش نشان
 15. ایجاد کمپین رسانه ای جهت اطلاع رسانی صحیح و به موقع به شهروندان جهت جلوگیری از هرگونه شایعات
 16. همکاری بسیار عالی ارگانهای دیگر
 17. حفظ ایمنی ساختمان تا ۷۲ ساعت پس از اطفاء حریق ساختمان
 18. حضور و همکاری مستمر در کمیته های ایمنی- فنی مهندسین سازه برای ایمن سازی ساختمان
 19. تشکیل کمیته تخصصی علت یابی حریق
 20. تشکیل شورای فنی عملیات به صورت مستمر و هر یک ساعت، جهت برنامه ریزی و تصمیمات عملیاتی آتش نشانی
 21. حضور شهردار محترم در لحظات اولیه حادثه

برخورداري از لوازم و تجهيزات لازم آتش نشاني از مهمترين عوامل اوليه در كاهش ميزان خسارت هاي احتمالي ناشي از آتش سوزي است و نبود آن موجب گسترش حريق و بروز خسارت هاي مالي و جاني مي شود.

از مهمترین تجهیزات مورد نیاز سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شیراز  می توان به نردبان های آتش نشانی ،تجهیزات حفاظت فردی استاندارد، پروژکتورهای استاندارد، انواع مختلف ردیاب ها و دوربین های حرارتی اشاره کرد.با توجه به وارداتی بودن کلیه تجهیزات آتش نشانی و انحصاری بودن  آن، ضروری است سازمان آتش نشانی بیش از پیش به تجهیزات استاندارد روز مجهز گردد.

حادثه آتش سوزی هتل آسمان یک بار دیگر موضوع مدیریت واحد شهری را بارز ساخت، همواره بر این نکته تاکید داشته ام که ابعاد توسعه کلان شهر شیراز را بر مبنای توسعه ای در ابعاد محلی،منطقه ای و ملی باید مورد توجه قرار داد و بر همین اساس سه سطح محاسباتی از قبیل کاربری زمین- مهندسی ارزش و ارزیابی زیست محیطی را قبل از هر اقدامی به کار بست.

همچنین با توجه به تعریف تاب آوری شهری که در آن، رویکرد کاهش خطر پذیری باید بخشی از طراحی شهری و نیز استراتژی هایی برای دستیابی به توسعه پایدار باشد؛ لذا برای مدیریت کلان شهرشیراز نیاز به اتحاد و کار مشارکتی گسترده است که  برای رسیدن به این مهم نیازمند همگرایی و همراهی مدیران تمام دستگاه ها با شهرداری کلان شهر شیراز هستیم.

از سوی دیگر شهرداری شیراز نیز لازم است با در نظر گرفتن ابعاد توسعه شهری، ساختار شهر سازی و بافت تاریخی، رویکرد معماری، موقعیت جغرافیایی و توپوگرافی با لحاظ بررسی زیر ساخت های شهری در مسیر کاهش خطر پذیری اقدام نماید.

باید متذکر شد آنچه کمتر آشکار می شود این است که شیوه های توسعه منظم نیز ممکن است تغییرات زیست محیطی پیچیده ای ایجاد کنند که در صورت عدم توجه به آنها و اتخاذ تدابیر لازم می تواند منجر به افزایش خطر پذیری شوند.

الگوهای غیر اصولی توسعه اقتصادی،اجتماعی،زیست محیطی می تواند موجب افزایش حوادث و در معرض آسیب واقع شدن این الگوها گردد.

 مناطق مختلف شهرشیراز متشکل از  سیستم های متراکم و پیچیده ای هستند که می تواند مسبب خطر پذیری گسترده ای باشد. از این رو ضروری است  تا در مسیر تاب آوری شهر شیراز برنامه ریزی و اقدام نماییم بگونه ای که ضمن رعایت موارد مذکور با بهره گیری از قوانین درست و معقول بستری فراهم گردد تا شهروندان در خانه ها و محله ها با خدمات منظم و مناسب در جهت آسایش و رفاه بیشتر روبه رو شوند.

در اینجا لازم میدانم توجه همه متولیان امر را به این نکته معطوف نمایم:از آنجا که شهردار کلان شهر شیراز بعنوان مسئول محلی در هنگام بروز حوادثِ کوچک، متوسط و بزرگ چه از بُعد خطر پذیری طبیعی و یا انسانی بدلیل جایگاه تصمیم گیری شان  باید پاسخگو باشند لذا لازم است پروژه های شهری که توسط دستگاه های دیگر مورد پذیرش قرار می گیرند با یک رویکرد هماهنگ با مدیریت شهری، با لحاظ دیدگاه آمایش سرزمینی درابعاد فرهنگی، اجتماعی،اقتصادی، زیست محیطی شهری اتخاذ تصمیم نمایند.تا ضمن پیشگیری از بروز حادثه ، چنانچه اتفاقی نیز رُخ داد به بهترین روش ممکن  و در کمترین زمان  اقدامات لازم صورت گیرد.

در پایان از تمام سازمانها ، ارگانها و افرادی که در اطفا حریق و نجات کارگران هتل آسمان همکاری نمودند از جمله نیروی انتظامی، پلیس راهنمایی و رانندگی و راهور ، یگان ویژه ، استانداری ، فرمانداری ، صدا و سیما، اساتید محترم دانشگاه ،سازمان نظام مهندسی ، ادارات آب ، برق و گاز  ، شهرداری شیراز خصوصاً آتش نشانان داوطلب و پرسنل خدوم سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی، این انسان های عاشقِ خدمت تقدیر نموده،از خداوند توفیق،سعادت و سلامت ایشان را خواهانم.

                                                                                                                                                                            با آرزوی توفیق الهی    

   دکتر علی ناصری                              

عضو و ناظر شورای اسلامی کلان شهر شیراز در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی 

 

دیدگاه های شما