امروز: دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: مهمترین ماموریت شورا و شهرداری ایجاد محیط امن و پر نشاط برای شهروندان است

  • تاریخ:
    ۱۳۹۸/۰۴/۱۲
  • عنوان:
    مهمترین ماموریت شورا و شهرداری ایجاد محیط امن و پر نشاط برای شهروندان است
  • نام عضو:
    دکتر قاسم مقیمی

با درود به روح‌ پر فتوح شهدای انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی و با سلام به روان پاک شهدای مدافع حرم و شهدای گمنامی که این روزها وطن به عطر آنها معطر است، و با عرض ارادت به محضر همکاران عزیز در مجموعه شورا و شهرداری شیراز، حضار محترم، اصحاب رسانه و مردم شریف شیراز.

شانزدهمین نطق خود را با تبریک ولادت اسوه عفاف و عصمت، حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیه آغاز می نمایم.

 نیک مستحضرید که این روز با برکت را به نام دختران نامگزاری نموده اند، ضمن عرض تهنیت به ساحت دختران ایران زمین، دختران نجیب شهر شیراز و دختران محجوب شورا و شهرداری شیراز، از منظر سلامت روان و نشاط اجتماعی دختران در شهر شیراز به این مهم پرداخته و نکاتی را متذکر می شوم.

دختران در کنار بانوان نیمی از ظرفیت انسانی جامعه را به خود اختصاص داده اند و در خانواده ها نیز از همین نسبت و‌گاهی بیشتر بهره می برند.

به جهت نگاه سنتی حاکم، زنان و دختران بخش عمده ای از مسوولیت های خانه داری را متقبل و گاهی متحمل می شوند و در خارج از خانواده نیز علیرغم وجود برخی شرایط نابرابر اجتماعی بعضا مسوولیت های خطیری بر دوش این بخش از جمعیت انسانی استوار است.


در این شرایط در صورت عدم تحقق این وظایف که عمدتا از محدودیت های اقتصادی و فرهنگی و عرفی حادث می شود نوعی افسردگی و اختلال روانی بر دختران حاکم‌می شود.

یافته های (WHO) سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که دختران دو برابر پسران به افسردگی دچار می شوند و این معیار به صورت تقریبی در تمام جوامع با پیشینه های قومی و نژادی و موقعیت های متنوع اقتصادی حکم فرماست.

این امر، با توضیحات فوق و نقش کلیدی دختران در خانه ما را به این نتیجه می رساند که بیشتر خانواده هایی که دارای دختر می باشند و از طبقه اجتماعی و موقعیت شغلی مناسبی بهره ندارند از تهدیدات روانی و افسردگی بیشتری در رنج هستند.

حسب آخرین داده های سازمان جهانی بهداشت در حال حاضر قریب به ۳۵۰ میلیون نفر از جمعیت جهان از افسردگی رنج می برند که سهم ایران عددی برابر با ۱۷ درصد از کل جمعیت کشور را شامل می شود و بر همین اساس قریب به ۳۰۰ هزار نفر از شهروندان شیرازی با افسردگی و اختلالات روانی دست و پنجه نرم می کنند.

 به دیگر سخن از هر ۵ دختر شیرازی یک دختر از افسردگی و اختلالات روانی رنج می برد و این یعنی در خانواده هر یک از ما و یا بستگان درجه اول ما دختری به پریشان حالی و افسردگی مبتلاست.

شوربختانه بیشتر دختران جهت رهایی از این وضعیت و یا اکثر والدین با اعتقاد به ایجاد شرایط جدید در بهبود حال دختران، مقدمات ازدواج این بخش را فراهم می نمایند تا شاید در وضع روانی آنها انبساطی حاصل شود و نشاطی افزوده شود، اما وقتی روزانه قریب به ۱۰۰ درخواست طلاق در سامانه تصمیم و مرکز مداخله طلاق شیراز ثبت می شود، خود گویای آن است که این رویکرد جز تشدید و بغرنجی حال برخی دختران نتیجه بهتری عاید خانواده ها نمی کند.

گر چه در کنار طلاق، مواردی چون از دست دادن همسر، شکست های عاطفی، ناکامی های اجتماعی، عوامل ژنتیکی و مشکلات زیستی از مهمترین شاخصه های دخیل در افسردگی و اختلالات روانی هستند، اما نمی توان از نقش محیط های پر تنش شهری غافل بود، محیطهای متلاطم و انباشته از خشونت های گفتاری و رفتاری به افزایش عوامل موثر در استرس ها و افسردگی ها کمک می کند.

همکاران شورا! آقای شهردار!

مهمترین ماموریت و مسوولیت ما حسب قوانین و مواد متعدد ماده ۵۵ قانون شهرداری مثل بندهای ۲، ۴، ۵ و ۲۱ تا ۲۵، ایجاد محیطی آرام، امن، سالم، پرنشاط و روان جهت حضور بی دغدغه ی شهروندان در سطح شهر و انجام ماموریت های اجتماعی آنهاست.

می دانیم که:

شهر خشن، شهروند خشونت طلب می زاید، 

شهر کم تاب، شهروند عجول و بی حوصله می سازد، 

شهر متشنج و انباشته از آلودگی های بصری، شهروند پر استرس تولید می کند،

شهر کدر و تاریک، شهروند را افسرده و سست و خمود بار می آورد.

 بر ما تکلیف است تا دیر نشده در این شرایط نامناسبی که بر روان برخی دختران شهر وارد شده است محیطی هایی شاد و سرشار از انرژی و هیجان را برای دختران جوان شهر فراهم نماییم تا هم شرایط دلپذیری را برای الگوپذیری دختران جوان از اسوه هایی چون حضرت معصومه فراهم نماییم، و هم آینده ای پر از امید برای آنها فراهم شود چرا که امید اگر به ناامیدی تبدیل شود روز به روز پریشان حالی بر خانواده ها بیشتر سایه خواهد افکند و هزینه های گزافی بر سرانه بهداشت روان شهروندان وارد می کند.

در پایان از سایر مدیران و متولیان فرهنگی و اجتماعی شهر می خواهم  با درک شرایط حاکم بر جامعه بویژه دختران جوان و تهدیدات خارجی که در کمین آنهاست، فضایی برای دختران تدارک ببینیم که شوق ماندن آنها در اینجا بیشتر شود تا ذوق رفتن از اینجا.

 

دیدگاه های شما