امروز: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹

شورای اسلامی شهر شیراز

نطق و تذکر :: دویست و نوزدهمين جلسه علنی شورا

  • تاریخ:
    ۱۳۹۶/۰۴/۱۲
  • عنوان:
    دویست و نوزدهمين جلسه علنی شورا
  • نام عضو:
    محمد حق نگر

بسمه تعالي

باعرض سلام خدمت سروران ارجمند، همکاران شورائی، مدیران محترم شهرداری و شهردار محترم شیراز و خبرنگاران سخت کوش حاضر در صحن شورا
تو دشمن من نیستی
با اینکه پیرمرد های نیمکت نشین پارک هنوز با شنیدن نام "مصدق" بغض می کنند
 و بمب های خردلی که "صدام" بر "سر دشت" و "شلمچه" می ریخت
 عبارت MADE IN USA بر خود داشتند
تو دشمن من نیستی
با اینکه سرخ پوستان همچنان برای فراموش کردن کشتار اجدادشان می نوشند
 در حال تماشای "جان وین" که بر پرده های هالیوود
با سلاخی آپاچی ها قهرمان می شود و دست "لوترکینگ"
با انگشت میانی برافراخته به سمت اوباما و ترامپ همچنان از خاک بیرون مانده است...
تو دشمن من نیستی
چرا که سال ها پیش در کودکی مرده ام
و کودکان معنای کلمه دشمن را نمی دانند
 من کودکی بودم که چشم های سیاهش تا ابد مانند مدال لیاقت
بر سینه "ویلیام راجرز" تاب خواهد خورد
 گوشت تنم را ماهیان خوردند
و استخوان هایم هر از گاهی
 در تور ماهی گیران جنوب گیر می کنند .
 "مرگ" مجبورت می کند که فراموش کنی و ببخشی ...
من مسافر کوچک هواپیمایی بودم که به آن سوی "خلیج فارس" نرسید..
صلوات بر ارواح جان باختگان هواپیمایی ایرباس که در ۱۲ تیرماه سال ۶۸ بوسیله موشک آمریکا به ملکوت اعلی پیوستند.
۱-حداکثر یکماه دیگر عمر شورای چهارم به پایان خواهد رسید ، الحمدالله طی چهار سال گذشته همدلی و دلسوزی اعضا شورای چهارم منجر به اقدامات مطلوب و در خور شأن شهر شیراز گردیده است . و در پایان عمر این شورا همگی سربلند هستیم که پرونده درخشان و قابل قبولی را به لطف و کرامت پروردگار تدوین و تحویل داده ایم.
تحولات تأثیرگذاری که حوزه توسعه و گسترش فضای سبز، احداث پل ها و زیرگذرهای متعدد و پرداختن به پروژه های سرمایه گذاری و بهره برداری از خط یک قطار شهری و از همه مهمتر تغییر رویکرد شهرداری و توجه به مسائل انسان محور که اخیرا در حال شکل گیری می باشد، و عدم وابستگی درآمدها تا حد پنجاه درصد به صدور پروانه های ساختمانی از جمله کارهای مهمی است که ممتاز و قابل توجه بوده و حاصل تلاش شهردار محترم شیراز و همکارانشان می باشد.
لذا جادارد در همین جا از تلاش های جهاد گونه جناب آقای دکتر پاک فطرت و کلیه معاونان و مدیران و شهرداران ایشان تقدیر و تشکر به عمل آوریم . قطعا پرونده درخشان دوره چهارم در اذهان و خاطره ها باقی خواهد ماند و امیدوار هستیم که ذخیره عقبای همه خدمتگزاران گردد.
۲-اعضای شورای پنجم نیز از یکماه آینده سکان شهر شیراز را در دست خواهند گرفت . دوستان ما در شورای پنجم نیز انسان های دردمند و دلسوخته ای هستند که تعالی و شکوفایی شهر شیراز از مهمترین اهداف و برنامه های آنها می باشد.
اعضای شورای پنجم دارای دغدغه های فرهنگی و دل آزرده از ناهنجاری های اجتماعی می باشند لذا ضمن آرزوی موفقیت برای این سروران ارجمند از آنها تقاضا دارم بیائیم برای یکبار هم که شده در شیوه مدیریت شهر و پیشبرد کارهای عمرانی و امور توسعه ای مثل مردم اصفهان فکر کنیم .
بیاییم برای یکبار هم که شده بدون توجه به خط و خطوط و بدون درنظر گرفتن حب و بغض های سیاسی تمام توجه خویش را به توسعه و تعالی شهرمان معطوف داریم.
در شهر اصفهان علی رغم وجود دیدگاه های متفاوت اما در اداره امور شهر و استان همه مردم باهم وحدت دارند و در گرفتن امتیازات و پیش برد پروژه های عمرانی همه باهم همدل و هم صدا می باشند . این آرزویی است که در شورای چهارم تا حد زیادی به آن عمل شد و شورای چهارم سعی کرد مسائل جناحی و سیاسی را از امور عمرانی و توسعه شهر جدا نموده و علی الرغم دیدگاه متفاوت با مدیران ارشد استان سعی کردیم با تمام استانداران و فرمانداران نهایت همدلی و همکاری را داشته باشیم .
که الحمدالله موفقیت و منافع نسبی در امور شهری را برای مردم شهر شیراز جلب نموده ایم.
از دوستان خوبمان در شورای پنجم که با دولت و مدیران ارشد استان از نظر دیدگاه سیاسی هم جهت و هم آهنگ هستند توقع بسیار بیشتری در گشایش امور و پیشرفت کارهای اجرایی و عمرانی می رود.
لذا امیدواریم با تمرکز بر روی مسائل عمرانی و اجرایی و توجه به پیشرفت و توسعه شهر شیراز و حل معضلات اجتماعی بتوانند پرونده درخشان و قابل قبولی را در پایان سال ۱۴۰۰ تقدیم مردم نمایند .
ضمن آرزوی موفقیت و توفیق خدمت برای اعضا شورای پنجم امیدورام کارهای نیمه تمام شورای چهارم که بعضاً نقش بسیار زیادی در پیشرفت و بالندگی شهر شیراز در بردارد با قوت و دلسوزی بیشتری دنبال گردد تا مردم خوب شهرمان از ثمره تلاش و کوشش منتخبین خویش در این دو دوره بیشتر بهره مند گردند.
لیست تعدادی از کارهای نیمه تمام جهت ثبت در اذهان و به منظور تأکید بیشتر خدمت سروران خوبم اشاره می نمایم . امیدوارم که مورد نظر قرار گیرد.
۱.    پروژه سبز نمودن کوه های مشرف به شهر شیراز ، طی دوره های گذشته و دوره چهارم از ۱۳۰۰۰ هکتار کوه های مشرف به شهر حدود ۵۵۰۰ هکتار سبز گردیده و ادامه این پروژه با کاشت گیاهان بومی و کم مصرف آب باید طی برنامه ششم  توسعه پایان یابد.
۲.    پروژه بهره برداری از خروجی تصفیه خانه های فاضلاب جهت حفظ باغات و فضای سبز شهری از آنجا که در دو تصفیه خانه شهر شیراز در هر ثانیه ۶ متر مکعب آب قابل استفاده برای کشاورزی تولید می گردد حق شهر شیراز است که از این آب پایدار حداقل سه متر مکعب در ثانیه آن برای فضاهای سبز شهری مورد استفاده قرار گیرد این پروژه حدود ۴۰ درصد پیشرفت داشته و اهتمام جدی شورای پنجم برای تحقق ۱۰۰ درصدی آن بسیار ضروری بوده و تأمین کننده آب پایدار برای شهر شیراز خواهد شد.
۳.    پروژه اجرای خطوط امن دوچرخه سواری در خیابان های اصلی و مرکزی شهر آنچه که تاکنون اتفاق افتاده بسیار عالی است اما رسالت اصلی شورای شهر تأمین سلامتی و سرزندگی مردم می باشد. و آوردن دوچرخه در زندگی و کار و رفت و آمد مردم باعث بالابردن ضریب سلامت جامعه و کاهش انواع بیماری ها و سرطان ها و سکته ها خواهد بود که جادارد برای این پروژه حیاتی یک اقدام انقلابی صورت پذیرد.
۴.    پروژه احداث حداقل ۱۵ پارکینگ بر روی رودخانه خشک ، این پروژه در مرحله مطالعات می باشد و از آنجا که برای شهر انسان محور و تبدیل شهر شیراز به یک شهر دوستدار طبیعت بسیار نقش آفرین می باشد و شاید یکی از پتانسیل های بی نظیر در کشور می باشد. لذا توجه جدی به آن معضل ترافیک را برای ۲۰ سال آینده شهر شیراز به صورت ضربتی حل خواهد کرد.
۵.    پروژه شهر عاری از معتاد و متکدی جهت این پروژه اقدامات فیزیکی زیادی توسط شورای چهارم انجام گردیده است اما لازم است در بعد فرهنگی یک بسیج عمومی صورت پذیرد تا آرمان شهر عاری از گدا و معتاد تحقق یابد و با توجه به رویکرد فرهنگی شورای پنجم امیدوار هستیم این آرزو به واقعیت تبدیل گردد.
۶.    پروژه احداث زائر سرا توسط استان های دیگر در شهر شیراز ، به نظر من این پروژه کمبود مخاطب و گردشگر را در شهر شیراز برطرف خواهد کرد و پرداختن جدی به آن باعث توسعه گردشگری و افزایش درآمد و اقتصاد خانوارهای شیرازی را در بر خواهد داشت
شش پروژه فوق دارای سوابق و اقدامات بسیار خوبی در شورای چهارم بوده که امیدوارم مورد امعان نظر اعضای محترم شورای پنجم واقع گردد و جهت تکمیل و نهایی کردن آنها اقدام لازم معمول دارند.
بنده و سایر همکارانم نیز با تمام وجود و خالصانه و بدون هیچ گونه چشم داشتی حاضر به همکاری و همفکری و در اختیار قرار دادن سوابق و اطلاعات بوده تا انشاالله دوستان خوبمان در شورای پنجم بدون توجه به خطوط سیاسی و جناحی با الگو گرفتن از اصفهانی ها بتوانند منشأ خدمات موثر و کارهای بزرگ عمرانی و فرهنگی در شهر شیراز گردند.

والسلام علیکم و رحمه ا... و برکاته
محمد حقنگر
عضو شورای اسلامی شهر شیراز


 

دیدگاه های شما