امروز: چهارشنبه 6 اردیبهشت 1396
صفحه اصلی تاریخچه تشکیل شورا معرفی اعضای شورای چهارم کمیسیون ها جاذبه های گردشگری شیراز نظرسنجی نقشه سایت
این شوراهایی که در قانون اساسی پیش‌بینی شده، اگر به شکل درست و خوب تحقّق پیدا کند، بسیار فرآورده‌ی مفید و شیرینی برای کشور و ملت خواهد داشت.مقام معظم رهبری (مدظله العالی)۱۳۷۷/۱۲/۰۴ ...
Skip Navigation Links
معرفی کمیته

طرح یاوران شورا به استناد ماده 71 قانون تشكیلات وظایف و اختیارات شوراها و با توجه به وسعت شهر و افزایش جمعیت وگستردگی نیازها و نارساییها در ابعاد مختلف كلانشهرها و محله ها و شهرك ها و استفاده از راهكارها- نظرات ، دیدگاه های مردمی و مشاركت همه جانبه شهروندان جهت پیشبرد سریع برنامه های فرهنگی - اجتماعی- تبلیغاتی - ورزشی- عمرانی- بهداشتی- آموزشی – و سایر موارد رفاهی و نظارت قانونی بر اجرای مصوبات شورا در كلیه نقاط شهر، همكاری و عضویت افراد  علاقمند به مشاركت و قبول مسئولیت در یاوران محل /شهرك  تهیه و تدوین گردید تا اعضای  یاوران شورا بر اساس آیین نامه وشرح وظایف بر اجرای مصوبات شورا به نحو احسن نظارت و همكاری نمایند.
 
الف -  این طرح درتاریخ 1379/05/13 پس از صرف مدتها وقت و كار كارشناسی ، تشكیل جلسات متعدد ، نظر خواهی از مسئولین ، مطلعین و نمایندگان محترم ادارات و ارگانها خصوصا استانداری محترم فارس ، فرمانداری شیراز، سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، شهرداری و دفتر مركزی معتمدین محلات شیراز به تصویب رسید . برای این تدوین از منابع زیر بهره برداری گردید:
1- قانون شوراها
2- قانون شهرداری ها
3- طرح تفصیلی و محله بندی شهر

ب - طرح تشكیل یاوران شورا ی اسلامی شهر شیراز و شرح وظایف و آیین نامه داخلی یاوران شورا شامل 5 فصل  19 ماده و 9 تبصره در  104  صفحه  مورد تصویب قرار گرفت و مراحل اجرایی آن انجام و كمیته ای به عنوان كمیته مركزی یاوران شورای اسلامی شهر شیراز  از میان اعضای محترم شورا تعیین گردید كه بحمد الله و به یاری خداوند و همكاری دیگر عزیزان شورا و ادارات مختلف از جمله دستگاه های زیر به انجام رسید .
1- فرمانداری  شیراز
2 -  شهرداری  - معاونت فرهنگی اجتماعی
3 - ادارات و نواحی و مدارس آموزش و پرورش شیراز
4 - نیروی انتظامی شهرستان شیراز
5 - مسئول معتمدین محلات  شیراز
6 - رسانه های گروهی و روزنامه های محلی شیراز

تشكیلات كمیته مركزی یاوران شورا:
كمیته مركزی یاوران شورا متشكل از 15 نفر از عزیزان اعضای محترم شورا آقایان محمد تقی تذروی – علی راستگو
حاج زین العابدین عرب – مهندس محمد رضا دیهیمی  – سعید سیف – مهندس غلامعلی ترابی – بیژن زارعی – حاج مظفر مختاری – حاج محمد رضا هاجری – مهندس طالبان – مهندس اصنافی – سید محمد کاظم دستغیب –  مهندس ابراهیم شعرا – سید کمال پاک فطرت سرکار خانم یقطین و آقای نوروزی بعنوان  كارشناس مسئول یاوران شورا  تشكیل و فعالیت می نمایند. لازم بذکر است در سال اول دوره چهارم شورا آقای تذروی بعنوان رئیس و آقای راستگو بعنوان نایب رئیس کمیته مرکزی انتخاب شده اند.
 
گزارش از نحوه  تشكیل یاوران شورادر محله و شهركها:
ج-یاوران شورای اسلامی شهر شیراز تا اردیبهشت ماه سال93  در قالب 150  محل  و شهرک تعداد 50محله و شهرک انتخابات مجددا انجام گردید که تعداد 10 شهرک از جمله روستاهای الحاقی می باشد  كه بر اساس آمار و ارقام پیوستی  تعداد 538 نفر  عضو یاوران شورا در شهر شیراز می باشند كه اعضای انتخابی از اقشار مختلف جامعه از قبیل كارگر ، كارمند، دانشجو ، روحانی ، آموزگار ، پزشك و مشاغل آزاد تشكیل شده ، ازاین تعداد 32 نفر زن، 502نفر مرد دارای مدرك زیر دپیلم تا دكتری می باشند.
ضمنا با تشكیل و برگزاری انتخابات تعدادی دیگر ازیاوران شورا  به تعداد155 محل و شهرك ارتفاء خواهد یافت و همچنین تعداد  اعضاء  به حدود 700 نفر افزایش خواهد یافت .
 
د- برگزاری انتخابات بر اساس جمعیت هر محل وبه ازاء 5000 نفر ، 5 نفر به عنوان عضو اصلی و 2 نفر علی البدل و كمتر از 5000 نفر 3 نفر اصلی و 2 نفر علی البدل با رای مستقیم مردم صورت پذیرفته است .
 
ح- داوطلبین عضویت دریاوران شورا محل ، شهرك پس از مقدمات  ثبت نام  صلاحیت آنان بررسی و انتخابات توسط هیئت برگزاری انتخابات یاوران شورا با رای مستقیم مردم هر محل ، شهرك برگزار و اعضای انتخابی  بمدت دوسال بر اساس شرح وظایف داخلی و تكمیل فرمهای مخصوص پیوستی فعالیت خود را آغاز می نمایند .
 
و- با توجه به تشكیل كلیه مناطق  می توان اعلام نمود كه 100% از كل شهر تحت پوشش شورای اسلامی شهر شیراز قرار دارند .
 
ز- اعضای انتخابی پس از شركت در جلسه توجیهی و معارفه كه با حضور اعضای كمیته مركزی یاوران شورا نماینده محترم ( ناظر) شورا در شهرداری منطقه ، شهردار محترم منطقه ، نماینده محترم فرمانداری و اعضای انتخابی یاوران شورا برگزار می گردد ، در مورد چگونگی و نحوه همكاری خود با شورا توجیه می شوند .
 
ه- اعضای یاوران شورا با رعایت  سلسله مراتب اداری و سرپرستی شورای اسلامی شهر شیراز در مسایل و مشكلات و بررسی شناخت كمبودها ، نیازها و نارسائیهای  اجتماعی-  فرهنگی- تبلیغاتی - ورزشی- عمرانی- بهداشتی- آموزشی – و سایر موارد رفاهی و نیز ارائه طرح ها پیشنهاد های اصلاحی و راهكارها در زمینه های مذكور به انجام وظایف محوله مشغول فعالیت  و درخواستها و مشكلات مردمی را به شورا گزارش وپیگیری می نمایند .
 
ط- تشكیل جلسات هفتگی و ماهیانه با هماهنگی اعضاء ، ناظرین محترم شورا در مناطق شهرداری شیراز با حضور شهرداران مناطق – مسئولین اجرائی ، خدمات شهری – مدیران ادارات و نیروی انتظامی جهت پیگیری امورات عمرانی  – خدماتی – بهداشتی – آموزشی – رفاهی و امنیتی محلات و مناطق شهردر شورای اسلامی شهرشیراز برگزار می گردد  که بر اساس جدول زمانبندی  سال 93 جلسات ماهیانه مناطق ده گانه و اعضای کمیته مرکزی – رابطین یاوران شورا در مناطق ده گانه تشکیل و برگزار میگردد . از جمله فعالیتهای یاوران شورا می باشد .

ی- تامین اعتبار بر اساس در خواست كمیته مركزی یاوران شورای اسلامی شهر شیراز در بودجه مصوب سالیانه شهرداری صورت می پذیرد و اعتبار برگزاری انتخابات از محل بودجه  سالیانه كمیته مركزی یاوران شورا هزینه می شود .  همچنین جهت ساماندهی یاوران شورا لوازم مورد نیاز در اختیار  مسئول و خزانه دار یاوران شورا قرار می گیرد .

 
جستجو در سایت
پیوند های مفید
اوقات شرعی